هر آنچه از ارگ تاریخی راین کرمان نمی دانید

ارگ راین یکی از بزرگ ترین بناهای  خشتی  جهان می باشد که مساحتی بالغ بر بیست و دو کیلومتر مربع دارد و دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم می باشد که در استان کرمان قرار دارد که تاریخ هزار ساله ایران را نشان می دهد وهمه ساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی می باشد .ارگ راین یکی از قدیمی ترین سازه های تاریخی ایران می باشد ، اگر شما هم علاقمند به بازدید از بنا های تاریخی  هستید  خودتان را آماده کنید و برای سفر به  یکی از بهترین بنا های تاریخی  ایران اقدام کنید.

پیشینه ارگ راین

قلعه راین یکی از کهن ترین آثار تاریخی راین می باشد که بر موجودیت راین پیش از اسلام مهر تایید می زند .بیان می شود که قدمت آن به دوره ساسانیان بر می گردد . قلعه های بسیاری به جز  راین در این منطقه وجود داشته اند که به خاطر حوادث طبیعی از بین رفته اند، که از مهمترین آنها ارگ بم می باشد که از شهرت جهانی برخوردار است.

مشخصات قلعه کهن راین

قلعه بصورت مربعی ساخته شده است، برج هایی در گوشه های آن قرار دارد .تنها یک در برای ورود خروج آن وجود دارد که با سر در بزرگ و با شکوه به محوطه داخلی راه دارد.دور تا دور آن توسط دیوار هایی که ارتفاع آنها به 10 متر می رسد پوشیده شده. با سفر به ارگ راین می توانید سفری به درون تاریخ داشته باشید و از کوچه پس کوچه هایی عبور کنید که در طول تاریخ هیچ فرمانروایی نتوانسته آن را فتح کند، پس تور کرمان گذینه ای مناسب برای علاقه مندان به تاریخ می باشد.

تاریخچه ارگ راین  

در ابتدا بهتر است بدانیم ارگ به چه بنا هایی گفته می شود. به قلعه های کوچکی  که در داخل قلعه های بزرگ تر قرار دارند و معمولا کار های اداری در آن انجام می شود ارگ گفته می شود، در زمان های قدیم طبق  بررسی های تاریخی  قلعه هایی در اطراف ارگ قرار داشتند که به مرور از بین رفته اند لذا نام ارگ راین کاملا برازنده این بنا می باشد و کاربرد آن را کاملا نشان می دهد.

از کاربرد های ارگ ها این می باشد که در زمان جنگ ها برای حفاظت از خود مردم به داخل آنها می روند تا در امان باشند.

در زمان های قدیم شهر راین محل داد و ستد و مکانی برای عبور کاروان های تجاری بود و ارگ راین نیز به خاطر نزدیکی به شهر محلی برای این داد و ستد ها بود، ارگ راین به خاطر تحمل زلزله ها و حوادث تاریخی متعدد لقب یکی از محکمترین و غیر قابل نفوذ پذیرترین  بنا های تاریخی را به خود اختصاص داده است.

از معماری ارگ  راین بیشتر بدانید

ارگ راین نشان دهنده معماری ساختمان ها در دوران ساسانیان می باشد، ارگ به سه قسمت اعیان نشین، خان نشین و عامه نشین تقسیم می شود،که از فضا های داخلی آن ویژه آن می توان به اصطبل، زورخانه و مسجد و… اشاره کرد، همچنین جالب است بدانید اکثر ساختمان های قلعه دو یا سه طبقه هستند، که در کنار 16 برج مستحکم شکوه خاصی به این بنا داده اند.

بهترین زمان برای سفر به ارگ راین کی است؟

البته سفر در تمام ماه های سال لذت بخش است، اما سفر در بهار و پاییز حال و هوای دیگری دارد که نه گرمای تابستان را دارد نه سرمای زمستان و ارگ  راین هزاران بار دیدنی تر  است هنگامی که  از دور تماشا می شود.

نکته پایانی

پس با توجه به موارد گقته شده اگر به دنبال بازدید از مکانی دیدنی می باشید بدون درنگ تور کرمان پیشنهادی مناسب برای شما محسوب می شود که با مراجعه به قسمت خرید تور می توانید اقدام به این کار نمایید.

Call Now Button