آشنایی با کاخ چهلستون

با کاخ چهلستون بیشتر آشنا شویم

آشنایی با کاخ چهلستون کاخ چهلستون یکی از جاذبه های زیبا و خارق العاده استان اصفهان می باشد و مساحتی بالغ بر 67000 متر مربع دارد که در زمان شاه عباس اول ساخته شده و خود شاه عباس اول در حیاط این بنا ساختمان بلندی را احداث کرد که قسمت اصلی کاخ را تشکیل می دهد و بخش هایی مانند تالار میانی کاخ ، غرفه های چهار گوش  کناری آن را به طور کامل در برمی گیرد.

در سال های بعد این بنا توسط  جانشین او که همان شاه عباس دوم، مشهور به شاه عباس کبیر مرمت و بازسازی شد و قسمت های جدید فراوانی به آن مانند کاشی کاری های بسیار زیبا و نفیس دیوارها و سقف، آیینه کاری های خارق العاده، حوض بزرگ وسط محوطه  با نقاشی های ویژه آن، ایوان های بزرگ و مقاوم  پادشاهی، اتاق های شمال و جنوب  سازه  که با آیینه کاری فوق العاده در کنار  تالار 20 ستون چشم هر انسانی را به سوی خود جلب می کند. در کاخ میانی که برای مهمانان خارجی ساخته شده نقاشی های بسیار برجسته ای بر روی دیوار ها نقش بسته است که  هر یک وقایع تاریخی را به زبان هنر نشان می دهد، این بنا جزء یکی ازبرجسته ترین آثار هنری زمان خود بوده است.

آشنایی با کاخ چهلستون این اثر تاریخی از جمله باغ های باقی مانده از دوره صفوی می باشد که به آن باغ موزه چهل ستون نیز می گفتند که قسمت ای از یک باغ بسیار بزرگ تر است و با اینکه در طول زمان های مدید آسیب های زیادی دیده اما هنوز بسیار باشکوه و دیدنی می باشد که سالیانه گردشگران زیادی را ازسراسر جهان با خرید تور اصفهان به تماشای زیبایی های خود جلب می کند.

باغ چهلستون در کجا قرار دارد؟

 این باغ در استان اصفهان و درشرق خیابان زیبای چهارباغ و درجنوب خیابان سپاه و همچنین ازغرب به میدان تاریخی نقش جهان راه دارد، این باغ به نحوی طراحی شده که می توان از آن به سایر باغ های دیگر هم رفت.

این باغ سه در ورودی دارد و در اصلی و قدیمی در سمت شرق قرار دارد و پس از ورود به این بنا با پیاده روی کوتاهی به استخر بزرگ جلوی عمارت و خود بنا می رسیم، برای رسیدن به کاخ اصلی قدم در مسیری می گذاریم که از دو طرف با درختان کهن سال احاطه شده و مسیر شیب ملایمی دارد که به حرکت آب در جوی های آن کمک می کند.

در زمان های قدیم آب مجموعه  توسط چشمه فدن تامین می شد و بعد از طی کردن مسیری به داخل میدان نقش جهان می ریخته است، اما امروزه آب باغ توسط چاهی بسیارعمیق که در عمارت وجود دارد تهیه می شود. این باغ از درختان بی شماری مانند: عرعر، چنار، افرای سیاه،نارون و کاج ایرانی پوشیده شده است و در باغچه های موجود در اطراف بنا گل های رنگارنگ و قشنگ کاشته می شود، این گل ها همگی از گلخانه ای که در جنوب مجموعه وجود دارد، تهیه می شوند. مساحت این بنا 2100 متر مربع می باشد و ساختمان عمارت از سطح باغ چند متری بالاتر است.

این بنا مانند سالیان دور ارتباط خود را با بیرون حفظ نکرده است و امروزه رابطه ی محدودی دارد.

باغ چهلستون نمادی از یک بنای سلطنتی صفوی، است. در زمان های قدیم نمی توانستند تاریخ دقیق ساخت بنا را مشخص کنند، اما با کاوش هایی که انجام دادند  به دو کتیبه  رسیدند که یکی تاریخ احداث کاخ را به زمان شاه عباس دوم در حدود سال 1057 هجری قمری و دیگری که متن طولانی تری دارد مربوط به تعمیرات انجام شده در دوره شاه سلطان حسین است.

طراحی های  دوران عباسیان

از برنامه های شاه عباس اول پس از اینکه اصفهان را به عنوان پایتخت خود در سال  1007  ه.ق انتخاب کرد، احداث خیابان طویل چهارباغ و باغ های سرسبز دیگر آن بود. در آن زمان ایده به این صورت بود که باغ های زیادی به صورت پیوسته ایجاد کنند، که به آن طرح باغ اندر باغ می گفتند که از این باغ های پیوسته می توان به مجموعه  باغ انگورستان، باغ خلعت، باغ نسترن، باغ کاج، باغ فتح آباد، باغ زیبای هشت بهشت، باغ بلبل و باغ خرگاه اشاره کرد. امروزه از آن تعدادباغ فقط دو باغ هشت بهشت و باغ چهلستون باقی مانده که گردشگران زیادی از سراسر جهان با خرید تور اصفهان از این باغ ها دیدن می کنند. از باغ های دیگر فقط نامی به جای مانده.

در آن زمان با انتخاب شدن اصفهان به عنوان پایتخت، شهر از سمت جنوب گسترش پیدا کرد و شیخ بهایی شروع به ساخت قسمت هایی مانند میدان امام و کاخ های پادشاهی کرد.

در میان باغ چهلستون عمارتی توسط شاه عباسی ایجاد شد که به سبک کلاه فرنگی با  اتاق هایی در اطراف آن بود که این بنا را هسته ی اصلی باغ می نامند و از آن در مراسم ها و مهمانی ها برای پذیرایی استفاده می کردند. این کاخ در سال 1056 هجری قمری با حضور شاه عباس دوم و سفرای کشورهای خارجه افتتاح شد.

این ها همگی ویژگی های کاخ چهلستون هستند که همه ساله بازدید کنندگان زیادی را با خرید تور اصفهان به سمت خود جلب می کند.

Call Now Button