آشنایی با برج کلاه فرنگی

برج کلاه فرنگی شوشتر را چقدر می شناسید

این برج در زمان قاجار مورد ترمیم قرار گرفته است و در شهر شوشتر استان خوزستان قرار دارد، مردم محلی یه این مکان کلاه فرنگی می گویند و آن را قسمتی می نامیدند که از ان شاپور بر کار کارگران خود بر روی بند میزان نظارت می کرد. همه ساله گردشگران بی شماری با خرید تور خوزستان از این بنای بسیار جالب و تاریخی دیدن می کنند.

این برج در ارتفاع 4 متری از سطح زمین قرار دارد و ارتفاع خود آن هم به هفت متر می رسد، ظاهر این بنا به مانند یک هشت ضلعی می باشد که در کنار رود کارون قرار دارد، به مرور زمان سنگ های تشکیل دهنده ی این برج از بین رفته و امروزه این برج ارتفاع 3 متری دارد.

این برج در سال 1378 با شماره 2611 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، برای عده زیادی این پرسش به وجود آمده که چرا نام این بنا را کلاه فرنگی گذاشته اند و اصلا کلاه فرنگی به چه معنا است، باید بدانیم که در زمان قدیم کلاه فرنگی یک اصطلاح بوده و معمولا به بنایی گفته می شد که در وسط باغ، پارک و جاهای تفریحی برای خوش گذرانی ویا سر پناه از آن استفاده می شده است.

کلاه فرنگی بنایی تاریخی و دیدنی در درون شهر تاریخی شوشتر

استان خوزستان یکی از تاریخی ترین شهر های ایران می باشد که بنا ها و آثاری که در آن قرار دارد مربوط به دوره ساسانیان و هخامنشیان است.

ازجمله آثار تاریخی خوزستان می توان به سازه های آبی شوشتر، نهر داروین وقلعه سلاسل اشاره کرد، این مکان های تاریخی باعث شده تا همه ساله تعداد زیادی از گردشگران با خرید تور خوزستان به مکان های تاریخی و دیدنی بیایند.

با آگاه شدن نسبت به قدمت خود استان خوزستان می توانیم به هرچه تاریخی بودن آثار آن پی ببریم، مساحت شهر شوشتر در حدود 2هزار کیلومتر می باشد، این شهر در شمال استان قرار دارد و بر اساس تحقیقات دانشمندن این شهر از جمله مکان های اولیه سکونت در ایران می باشد و حتی براساس نظر برخی از دانشمندان اولین محل سکونت در ایران بوده است.

کلاه فرنگی جاذبه ای بی نظیر

کلاه فرنگی یکی از بنا هایی بود که در زمان قاجاریه می ساختند و از نشانه های حکومت قاجار می باشد، بسیاری از کلاه فرنگی هایی که در ایران موجود می باشد مربوط به دوره قاجاریه می باشد، اما تعدادی از کلاه فرنگی ها هم هستند که مربوط به دوره های قدیمی تر می باشد.

یکی از همین کلاه فرنگی های قدیمی، کلاه فرنگی می باشد که در شوشتر موجود است و مربوط به دوره ساسانی یا هخامنشی می باشد که مرمت آن در دوره قاجاریه صورت گرفته است، کاربرد این برج بر طبق سخن محققین برای اطلاع رسانی بوده است.

ویژگی های برج کلاه فرنگی

برج کلاه فرنگی به طوری ساخته شده که آب بند میزان به پایه های آن برخورد می کند و از جمله جاذبه هایی است که گردشگران زیادی را با خرید تور خوزستان به آدرس میدان 17 شهریورمی کشاند تا از این جاذبه ی تاریخی دیدن نمایند.

این بنا در طی دوران طولانی بر پا بودن خود مورد حمله ها و دستبرد های زیادی قرار گرفته است و در این دوران مورد مرمت نیز واقع شده، تا امروزه به شکلی که ما تماشا می کنیم وجود  داشته باشد.

شوشتر مکانی است با آثار تاریخی فراوان و ناب و همه ساله محل جذب گردشگران زیادی است که با خرید تور خوزستان از سراسر جهان از این بنا های فوق العاده دیدن می کنند.

در زمان داریوش از آفریقا تا آسیای صغیر برج های دید بانی ساخته شد تا از آن ها برای انتقال پیام استفاده کنند، محققین بر این باورند که این اولین شیوه ای بود که با آن مفهوم انتقال مفاهیم  انجام شده است، به این روش انتقال داده دارمانی می گفتند که تشکیل شده از دو کلمه داریوش و مانی می باشد.

Call Now Button