// آرامگاه یعقوب لیث در دزفول | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

 با یعقوب لیث بیشتر آشنا شویم

به یعقوب لیث، یعقوب پسر لیث هم گفته می شود، که با نام امیر یعقوب لیث صفاری (سیستانی) بر تخت پادشاهی نشست، این پادشاه از نژاد صفاری بود و تبار او به خسرو پرویز یکی از بزرگترین پادشاهان سلسله بزرگ ساسانی می رسد. او بنیانگذار سلسله شاهنشاهی بود که در سیستان حکومت می کردند که مرکز پادشاهی آن ها در افغانستان در شهر زرنج می باشد. او پدری مسگر داشت و خود او هم به کار مسگری مشغول بود، بنابراین به همین دلیل به او صفار می گفتند. امروزه هم آثاری از آن دوران باقی مانده که گردشگران با خرید تور خوزستان از آن ها دیدن می کنند.

 از زندگی نامه یعقوب لیث چه می دانید؟

یعقوب لیث در یکی از روستا ها ی موجود در سیستان به نام قزنین چشم به جهان گشود. پدر یعقوب در سیستان به کار رویگری مشغول بود. او چهار پسر به نام های یعقوب، طاهر، علی و عمرو داشت و از میان این برادران، پس از یعقوب، عمرو هم برای مدت کوتاهی حکومت کرد. یعقوب در ابتدا رویگر بود و کارهای رویگری را انجام می داد ولی فردی خوش گذران بود و هر چه که پول درمی آورد با دوستانش خرج مهمانی ها و ضیافت ها می کرد.

در سال 237 درست در زمانی که فردی به نام طاهر بن عبدالله در استان خراسان حکومت می کرد، فردی  که اصالتا از اهل پست بود به نام صالح بن نصر کتانی بر منطقه سیستان مسلط شد و یعقوب هم با بررسی شرایط و اوضاع به خدمت ایشان در آمد.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری درکجا قرار دارد؟

یعقوب لیث صفاری آرامگاهی دارد که در روستای شاه آباد واقع شده است که تا دزفول فاصله ای 10 کیلومتری دارد و در استان خوزستان که دارای جاذبه های گردشگری زیادی دارد، می باشد.

می توان از یعقوب لیث اولین سردار ایرانی در سال 247 ه.ق بعد از اسلام نام برد که شهریار شد و سلسه صفاریان را بنا نهاد. گنبد دندانه دار آرامگاه او از فاصله بسیار دور نیز قابل مشاهده است و قبرستانی بسیار قدیمی هم در کنار آن قرار دارد، باید دانست که یعقوب لیث صفاری اولین کسی بود که پس از آنکه 200 سال از ورود اسلام به ایران می گذشت زبان فارسی را به عنوان زبان رسمی حکومت خود (ایران) اعلام کرد.

آرامگاهی که امروزه از یعقوب لیث  مشاهده می کنید بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و بنای آن درسلسله سلجوقیان ساخته شده وتا دوران قاجاریان ادامه داشته،  در واقع قدیمی ترین قسمت بنای آن مربوط به دوره سلجوقیان می باشد، گنبد این بنا بسیار زیبا و به شکل دندانه  دندانه می باشد. طبق گفته ها ی مردم در مدت زمانی حدودا 20 تا 25  سال پیش کتیبه ای به زبان عربی بر روی دیوار این بنا وجود داشت و بر روی آن نام یعقوب لیث اولین سردار برجسته و بزرگ ایران پس از اسلام حک شده بود.

در کنار این بنا قبرستانی با سنگ قبرهای باستانی و تاریخی وجود  دارد که این خود به تنهایی نشان دهنده قدمت این بنای تاریخی می باشد. این مکان دارای یکی از بهترین گنبد های خوزستان می باشد. در ورودی آن از خشت خام درست شده و زیبایی خاصی را به بنا داده است و تنها در ساختمان می باشد، روی در طرح های مختلفی برای زیبا کردن آن به کار رفته است، برای داخل بنا کار زیادی انجام نشده و از آن خوب نگهداری نکرده اند و می توان گفت که ضریح آهنی ساختمان از چوب سبد میوه برای اتصال بخش های مختلف آن استفاده شده و روی دیوارهای آرامگاه می توان تار عنکبوت، سیم و میخ های زنگ زده وبعد از آن موکت های رنگ و رو رفته و محوطه حیاط نامناسب، مواردی هستند که به آن ها رسیدگی نشده و به حال خود باقی مانده اند.

احیا شدن زبان فارسی

پس از اینکه سلسله ساسانیان دچار فروپاشی شد زبان فارسی در خطر فراموشی قرار گرفت و زبان رسمی به سمت عربی رفت. یعقوب لیث صفاری اولین پادشاهی بود که زبان رسمی کشور را فارسی اعلام کرد، پس از اینکه یعقوب در جنگ در مقابل خوارج پیروز شد یکی از شاعران آن زمان برای تعریف از وی شعری به زبان عربی برای او سرود، او نیز او را سرزنش کرد که چرا برای او به زبانی شعر گفته  که او متوجه نمی شود، بعد از آن حتی صحبت کردن به زبان هایی غیر از فارسی در  دربار ممنوع شد.

مجسمه برنزی بسیار زیبای یعقوب لیث در زابل

این مجسمه در ورودیه شهر زابل و دزفول  قرار گرفته شده، این سردار ایرانی، تلاش های زیادی را انجام داد تا ایرانی متحد را دوباره بازسازی کند، آرامگاه این مرد بزرگ در فاصله ای 12 کیلومتری شهر سیستان واقع است، این مجسمه یکی از شاهکار های مجسمه سازی می باشد و زیبایی بسیار زیادی دارد که یکی از بهترین مجسمه هایی است که توسط ابوالحسن صدیقی یکی از اساتید برجسته و پدر مجسمه سازی ایران ساخته شده است، این مجسمه در سال 1356 ساخته شده.