// آرامگاه شمس تبریزی کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

از آرامگاه شمس تبریزی بیشتر بدانید

در استان تاریخی آذربایجان که به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می شود، دارای پیشینه ای چند هزار ساله می باشد، امروز ما در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از جاذبه های گردشگری خوی که شهری کوچک در استان آذربایجان غربی است بپردازیم، شمس تبریزی که یکی از مشاهیر ادب و فرهنگ ایران می باشد بنا به نظر اکثریت پژوهشگران در این محل بدرود حیات گفته است و در شهرستان خوی دارای مقبره و آرامگاه می باشد.

شمس تبریزی که بود؟

شمس تبریزی که دارای نام کامل محمد بن علی بن ملک‌داد تبریزی می باشد در بین سده 6 و 7 هجری می زیست با اینکه اوکه یکی از صوفیان مشهور ایران می باشد اما از زندگی اش اطلاعات کاملی در دست نیست، اما مهمترین دلیل شهرت شمس به دوران آشنایی او با مولانا و تحت تاثیر قرار گرفتن او بازمی گردد، زیرا که بعد از آن بود که مولانا دچار استحاله فکری شد ودرس و مکتب را به کنار گذاشته و به تصوف گرایش پیدا کرد.

موقعیت مکانی آرامگاه شمس

اگر شما علاقه مند به دیدن آثار تاریخی هستید بی شک خوی برای شما مقصدی ایدآل می باشد که می تواند موجب لذت بردن شما از سفر به آذربایجان غربی و خرید تور ارومیه شود؛ محلی که دارای بازدید کنند های فراوانی از سراسر ایران می باشد البته اگر بخواهیم واقع بینانه و بی طرفانه این مسئله را مورد برسی قرار دهیم بایید بگویم که متاسفانه در مقایسه با مقبره مولانا در شهر قونیه آرامگاه شمس آنچنان که باید نتوانسته جایگاه خود را در گردشگری کسب نمایید، که به دلایل فراوانی مربوط می شود که در پایین به مهترین عوامل آن می پردازیم.

کاستی های آرامگاه شمس تبریزی

نبود امکانات رفاهی مناسب مانند هتل، مهمان سرا، جاده و فرودگاه و… که می تواند در رشد و طرقی منطقه تاثیر گذار باشد.

شناخته شده نبودن به اندازه کافی و ضعف در تبلیغات که یکی از بزرگترین معایب گردشگری ایران می باشد.

تلاش نکردن مسئولین و اهالی شهر خوی برای جذب گردشگران به اندازه لازم

شما با حرکت در مسیر مرکز شهر خوی می توانید در فاصله نزدیک به 3 کیلومتر از آن یک سازه باستانی را ببینید که مربوط به دوران صفویه می باشد و ارتفاعی بالغ بر 15 کیلومتر دارد و به عنوان نماد شهر خوی نیز شناخته می شود.

البته بر اساس مدارک باقی مانده در کتب و نوشته های تاریخی این تنها یکی از 3 مناره موجود در کنار آرامگاه شمس بوده است که به منظور راهنمایی مسافرینی که به خوی سفر می کردنند، ساخته شده بوده است.

این مناره که به سبک بناهای دوره سلجوقی احداث شده است درای پلکانی مارپیچ در درون خود می باشد که از آن برای راهنمایی نمازگذاران و گفتن اذان استفاده می شده است، ازدیگر  خصوصیات ویژه این بنا که باید در اینجا به آن اشاره کنیم نصب شاخ‌های قوچ وحشی روی بدنه خارجی آن می باشد که همراه با جمجمه حیوان به عنوان تزئین در آن نصب شده بوده و در آجر‏کاری و فرم آن هیچگونه تزئینات دیگری به کار نرفته بوده که این بنا را در میان مناره های به مانند خود منحصر به فرد نموده است.

نکته های دیگر در مورد آرامگاه شمس

این بنا در دهه های اخیر با توجه مسئولین و میراث فرهنگی شهرستان آذربایجان غربی و شهر خوی مواجه شد و در قسمت هایی از آن مرمت ها و بازسازی هایی صورت گرفت که به بهبود وضعیت آرامگاه شمس منتج شد.

کنگره بین‌ المللی شمس تبریزی همه ساله در شهر خوی آذربایجان غربی در این مکان برگزار می گردد و علاقمندان شمس تبریزی از نقاط مختلف ایران و کشورهای همجوار به منظور شرکت در مراسم بزرگداشت این عارف گرانقدر شرکت کرده و با شوق و ذوق بسیار یادش را گرامی میدارند.

جهت بازدید از آرامگاه شمس می توانید با تور ارومیه همراه شوید.