// آرامگاه دانیال نبی کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

پیشگفار در باره شهر تاریخی و با اصالت شوش

شوش بر اساس روایت ها، قدیمی ترین شهر جهان است، که در استان تاریخی خوزستان قرار دارد و 4000 سال قبل از میلاد مسیح (ع) به عنوان کانون فعالیت های مذهبی  شناخته می شده است، این شهر سال های فراوان شامل جنگ و صلح، رکود و رونق، سرما و گرما، شادی و غم  را پشت سر گذاشته است و در سال 332 ق.م همزمان با سرنگونی هخامنشیان در سراشیبی افول قرار گرفت و در سال های میانی اسلام کاملا افول کرد و به روستای کوچک در اطراف ساختمان دانیال نبی (ع) تبدیل شده است.

شما می توانید با خرید تورخوزستان به دیدن این شهر باستانی بروید و از  زیبایی های آن لذت ببرید. شوش در دوران ایلامی ها شهرمرکزی آنها بود و در دوره هخامنشیان پایتخت سیاسی این حکومت گردید. در دوره ساسانیان هم شوش به همراه شهر های گندی شاپور و شوشتر به عنوان مراکز اقتصادی ساخت و تولید ابریشم و ارسال آن به تمام نقاط  جهان از شهرت ویژه ای برخوردار گشت . تا اینکه در سال 17 ه.ق به تصرف مسلمانان در آمد و هنگامی که مرکز خوزستان به اهواز انتقال یافت از اهمیت شوش بسیارکاسته شد. شوش در موقعیتی کاملا استراتژیک  قرار داشته که می توانست با تمام مراکز مهم جهان ارتباط برقرار کند.

دانیال نبی که بود؟

دانیال نبی یکی از پیامبران بنی اسرائیل بوده که در زمان های بسیار قدیم (هفتم پیش از میلاد) در شهر بابل زندگی می کرده است. بعد ها این پیامبر با عده ای از یهودیان به شهر شوش آمدند و  در آن سکونت نمودند، مدت زمان زندگی دانیال نبی و هنگام مرگش و محل دفن او مشخص نمی باشد اما شمار زیادی از تاریخ نگاران محل صحیح دفن شدن ایشان را در شوش می دانند.

پس از فتح شدن بابل توسط کوروش، دانیال نبی به شوش رفت و تا سن 83 سالگی زندگی کرد و پس از مرگ جسد وی توسط یهودیاان مومیایی شد و در قسمت شرقی رودخانه شاوور  دفن گردید. البته باید خاطر نشان کرد که مکان های دیگری نیز هستند که ادعا می کنند که دانیال نبی (ع) در آنجا دفن شده است، از این مکان ها می توان به، سمرقند، مصر، بابل و عراق اشاره کرد.

از تاریخچه آرامگاه دانیال نبی بیشتر بدانید

 در بعضی از نوشته ها آمده است که تیمور لنگ بقایای دانیال نبی (ع) را با خود از شوش به سمرقند آورده است که البته همه این ها  حدث و گمان است و واقعیت آن هنوز بر هیچ کس مشخص نگشته، این مقبره در سال های دور توسط سیل ویران گشت که به دلیل ارزش بالای آن برای مسلمانان از نو مرمت شدو ضریحی هم  در آن نصب شد.

مشخصات ظاهری آرامگاه دانیال نبی

این بنا ارتفاعی در حدود 20 متر و قطری تقریبا 5 متری دارد . یکی  از ویژگی های این بنا این می باشد که مقبره  از مقیاسی کاملا  انسانی برخوردار است، این بنای تاریخی در زمان سلجوقیان در سده پنجم وششم هجری قمری ساخته شده است، ولی همچنان می توان متوجه شد که در ذهن سازندگان آن تصویر هایی از سبک معماری معبد چغازنبیل به چشم می خورد، در این سازه از ابزاری خاص به نام آهیانه برای ساخت گننبد استفاده شده است، که نیروهای وارد بر این ساختمان را تقسیم می کند تا به یک قسمت از آن فشاربیش از حد وارد نشود، با این ابتکار عمر آن افزایش یافته و باعث بقای بیشتر آن تا امروز گردیده است.

قسمت خارجی این بنا به شکل پلکانی ساخته شده که دلیل آن برای زیبا یی ظاهری آن بوده است، به دلیل سبک خاص معماری آرامگاه دانیال نبی می توان این بنا را از نقاط دور و حتی خارج از شهرهم، مشاهده کرد، در ایران ساختمان های فراوانی هستند که از آرامگاه دانیال نبی (ع) الهام گرفته اند و شباهت هایی درگنبد و ساختمان  آنها وجود دارد که یکی از شاخص ترین آنها موزه ی آبادان می باشد.

این بنا توسط معماران هنرمند ایرانی، با کاشی کاری های بسیار زیبا و برجسته تزئین شده است. که در سمت غرب آن قابل مشاهده است و یکی از جاذبه های پرطرفدار گردشگری تور خوزستان می باشد.

بر روی مناره این بنا تاریخ 1330 ه.ق ثبت شده که توسط معمار آن حاج ملا حسین معمار باشی حکاکی شده است، البته شما با دقت در این بنا متوجه شباهت آن با تنه درخت خرما خواهید شد که خود بیانگر این است که تا چه حد محیط پیرامون ما بر همه جنبه های زندگی ما مانند معماری اثر گذار است.

منابعی وجود دارد که بیان می کند دانیال نبی(ع) پیامبر باران نامیده می شده است، داستان به این شرح می باشد که در سال 16 ه.ق فرمانده سپاه اسلام پس از برگشت از جنگی که  در هرمزگان انجام داده بود با جسد مومیایی شده دانیال نبی (ع) روبرو گشت، و از ساکنین بومی محل شنید که ما هر موقع به آب نیاز داریم، جسد دانیال نبی را بیرون می آوریم و به اذن خدا آسمان شروع به باریدن می کند.

 پس از آن ابوموسی اشتری که فرمانده سپاه اسلام بود از عمر خلیفه مسلمانان در مورد بدن حضرت دانیال نبی کسب تکلیف کرد و عمر هم از حضرت علی (ع) در این مورد کمک خواست وایشان این  پیغام را دادند که دانیال نبی (ع) برادر من می باشد، او را غسل کرده و رو به قبله دفن کنید و رود شاوور را از کنار قبر ایشان جاری  کنید تا این منطقه را از غارت بیگانگان محفوظ بدارد. جالب است بدانید که بر اساس روایت ها پس از پیامبر اسلام (ص) که درود خدا بر او باد اولین پیامبری که روبه قبله دفن شده است، دانیال نبی (ع) است.

از دانیال نبی(ع) کتابی برجا مانده که دارای اطلاعات بسیار مفید و با ارزش است که  شامل 12 فصل جدا از هم است. داستان این کتاب از خواب ها و اتفاقاتی که برای ایشان اتفاق افتاده، نوشته شده است. همچنین در مورد آخر زمان و امام زمان (ع) نیز مطالبی در آن بیان شده است.

البته دانیال نبی نزد شیعیان نیز دارای ارزش بسیاری می باشد و در کتاب های آنها هم مطالبی مهمی در مورد دانیال نبی وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به این مطلب اشاره کرد که هنگام ظهور حضرت مهدی (ع) 4 تن از پیامبران او را همراهی می کنند که دانیال (ع) فرمانده سپاه ایشان است به همین سبب آرامگاه دانیال نبی همه روزه مملو از زوار بسیار است که به این بنا مراجعه می کنند، شما هم می توانید با خرید تور خوزستان به آرامگاه دانیال نبی (ع) آمده و از دیدن این بنا لذت ببرید.

آدرس آرامگاه دانیال نبی کجاست؟

آرامگاه دانیال نبی (ع) دراستان خوزستان و شهر شوش  در کنار رودخانه شاوور در مجاورت تپه ارگ قرار دارد. شما برای رسیدن به این مکان باید وارد شهر شوش و خیابان امام خمینی (ره) شده و بعد از مشاهده آرامگاه دانیال نبی به بازدید از بپردازید.