// آشنایی با آذربایجان شرقی | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

از آذربایجان شرقی بیشتر بدانید

استان آذربایجان شرقی که در شمال شرقی کشور قرار گرفته یکی از مناطق تاریخی کشور می باشد که از هزاره های پیش از تاریخ درآن آثار باستانی و تمدن های ابتدایی کشف شده است، اما به شکل رسمی در سال 1316 ایجاد شد و دارای ۴۵٬۶۵۰ کیلومتر مربع مساحت می باشد و در کنار آذربایجان غربی به عنوان یکی از نقاط گردشگر پذیر ایران شناخته می شود که همه ساله هزاران نفر را با هدف خربد تور به این منطقه می کشاند، از تور های پر طرف دار ما که در آذربایجان برگزار می شود تور ترکیبی تبریز مراغه کندوان می باشد که لحظات به یاد ماندنی را برای شما بسازد.

جمعیت استان آذربایجان شرقی برابر با ۳٬۹۰۹٬۶۵۲ نفر می باشد و دارای جاذبه های متععد طبیعی و تاریخی است، آذربایجان شرقی که با استان های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان همسایه است با کشور ارمنستان نیز هم دارای مرز مشترک می باشد.

شهرستان های آذربایجان شرقی

شهرستان آذربایجان شرقی که از استان های نه چندان بزرگ کشور می باشد دارای شهرستان های بسیاری است که تعداد آن بالغ بر 21 شهرستان می  گردد که هر یک دارای جاذبه های منحصر به فرد می باشد که زیر به معرفی آنها می پردازیم.

شهرستان آذرشهر که در کنار دریاچه ارومیه قرار دارد یکی از قسمت های تاریخی و کهن استان آذربایجان شرقی می باشد و دارای اماکن دیدنی طبیعی بسیار زیبایی می باشد که در سه شهر این شهرستان پراکنده شده است، شما با مسافرت به آذرشهر می توانید با مشاهده چشم انداز های فوق العاده دامنه های سهند خاطرات بی مانندی را تجربه کنید.

شهرستان اهر که در شمال شرقی استان آذربایجان قرار دارد یکی از ناحیه های خوش آب و هوای کشور می باشد، اهر که دارای پیشینه چند هزار ساله می باشد از گذشته یکی از مهد های فرهنگی ایران زمین بوده است و شاهد این مدعا شیخ شهاب الدین اهری می باشد که آرامگاه زیبایش در اهر قابل مشاهده می باشد. تعداد تقریبی ساکنین اهر برابر با ۱۲۸۰۰۰ نفر بوده است.

شهرستان اسکو که در سال 1375 به شکل رسمی تشکیل شد دارای ۹۸٬۹۸۸ نفر جمعیت می باشد، تاریخچه تشکیل اسکو همانند دیگر مناطق آذربایجان به دوران پیش از اسلام باز می گردد، با توجه به نزدیکی این شهرستان به تبریز که مهمترین شهرستان آذربایجان شرقی می باشد امکانات نسبتا مناسبی در اسکو وجود دارد که امکان سفر به آن را برای گردشگران داخلی و خارجی محیا می کند، در متون تاریخی نام اسکو به شکل اوشکایا آمده است که مربوط به دوران پیش از ورود آریایی ها به ایران می باشد، مهمترین جاذبه تاریخی فرهنگی اسکو  روستای کندوان می باشد که در دل کوه به صورت دست کند ایجاد شده است.

شهرستان بستان‌آباد که به عنوان سردترین نقطه کشور ما شناخته می شود یکی از بهترین بخش های آذربایجان شرقی برای علاقهمندان به کوهنوردی می باشد، بستان‌آباد همچنین در کنار جاذبه های بکر طبیعی دارای اماکن تاریخی فراوانی است که خود گویای تاریخ و فرهنگ غنی آن می باشد، سال تاسیس این شهرستان 1332 می باشد، اما سابقه تمدن در آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد و تپه های باستانی بسیاری در بخش های مختلف آن دیده می شود.

شهرستان بناب که در سال 1368 تشکیل شد با کباب نابش میان ایرانیان شناخته شده می باشد، یکی از مناطق ایده آل آذربایجان شرقی برای مسافرت است اهالی مهربان و مهمان نواز بناب که با زبان ترکی آذری صحبت می کنند جمعیتی معادل با ۱۲۵٬۲۰۹ را در خود جا داده است، اگر شما از آن دسته افراد می باشید که علاقه مند به تاریخ و ابنیه تاریخی می باشد باید به شهر 6 هزار ساله بناب مسافرت کرده و جاذبه های موجود در آن را مشاهده نماید.

شهرستان تبریز که در میانه استان آذربایجان شرقی قرار گرفته دارای بیشترین جمعیت در سطح این استان نیز می باشد و تعداد تقریبی سکنه تبریز ۱٬۷۷۳٬۰۳۳ نفر می باشد که این شهر را به یکی از کلان شهر های ایران بدل نموده است، تبریز که در زمان قدرت گرفتن خاندان صفویه تبدیل به یکی از مهمترین بخش های ایرن شد داران جاذبه های فراوانی است که تبریز را تبدیل به شهر اولین های ایران نموده است اگر می خواهید که بزرگترین بازار سر پوشیده ایران را ببینید ما به شما تور تبریز را پیشنهاد میکنیم.

شهرستان جلفا که در شمال آذربایجان قرار دارد به جهت عبور رود ارس از آن به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوا شناخته می شود ودر دوران صفویه به عنوان محل اسکان ارامنه مورد استفاده پادشاهان صفویه بوده است، و کلیسا های فراوانی در آن یافت می شود که کلیسای چوپان و کلیسای سنت استپانوس از شاخص ترین آنها می باشند.

شهرستان چاراویماق که در جنوب استان آذربایجان قرار دارد، یکی از نواحی سر سبز و باطراوت این خطه می باشد که در فصل بهار نشاط خاصی را به انسان می بخشد، قره‌آغاج که نامی آذری می باشد مرکز شهرستان چاراویماق می باشد.

شهرستان خداآفرین که در سال 1390 ایجاد شد سالانه گردشگران فراوانی را که علاقهمند به مناطق بکر طبیعی می باشند به طرف خود جذب می کند، جنگل های زیبا و انبوه منطقه ارسباران مهمترین جاذبه گردشگری این شهرستان می باشد. علاوه بر این آداب و رسوم خاص اهالی بومی این منطقه خود یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این ناحیه است.

شهرستان سراب که در سال 1327 تشکیل شد از سابقه تاریخی چند هزار ساله ای برخوردار است، که پیشینه تمدن در این شهرستان را به دوران قبل از ورود آریایی ها  حدود 8 هزار سال می رساند مردم ترک زبان این شهر بسیار خون گرم و مهمان دوست می باشند، سراب که بین دو کوه سبلان و بزقوش قرار گرفته زمستان های سرد و تابستان گرمی دارد.

شهرستان شبستر که نام آن یاد آور قصه های تاریخی ایرانیان می باشد در غرب آذربایجان و کنار دریاچه ارومیه قرار گرفته است، به شکل رسمی در سال 1369 تشکیل شد، جمعیت ساکن در شبستر برابر با ۱۲۱٬۷۸۷ نفر می باشد که غالبا شهرنشین می باشند، شبستر قطب فرهنگی آذربایجان شرقی دانسته می شود، و بزرگانی چون شیخ محمود شبستری، شیخ محمد خیابانی در آن زاده شده اند.

شهرستان عجب‌ شیر که از ناحیه های خوش آب و هوای آذربایجان شرقی است، در فصل بهار محلی بسیار عالی و دیدنی می باشد، نام اولیه این منطقه شیز بوده است و در دوران ساسانیان احداث شده بوده است.

شهرستان کلیبر که ۸۹٫۶۹۸  نفر جمعیت دارد مکانی مناسب برای طبیعتگردی و تور های تفریحی می باشد شما با مسافرت به کلیبر می توانید غذاهای خوش طعم و خوراکی های لذیذی را میل کنید و از هوای سالم و مطبوع این شهر برخوردار شوید.

شهرستان مراغه که در سال 1316 به شکل رسمی تشکیل شد دارای جمعیتی بالغ بر ۲۶۲۶۰۴ نفر می باشد که از اکثریت آن را ترک های آذری تشکیل می دهند، مراغه که پس از حمله مغول ها به ایران به اصلی ترین شهر ایران بدل شد که امروزه نیز دارای جاذبه های منحصر به فرد گوناگونی هست که ازمهمترین آنها  می توان به رصدخانه موجود در آن و گنبد های 5 گانه مراغه اشاره کرد.

شهرستان مرند که در سال 1327 به شکل رسمی تاسیس شد دارای ۲۴۴۹۷۱ نفر جمعیت می باشد و در شمال شرقی استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است، از هزاره های اول پیش از میلاد مسیح محل آمد و شد اقوام گوناگون بوده است و اماکن تاریخی و تپه های باستانی متععدی در بخش های مختلف آن به چشم می خورد، مرند که در دوران پس از اسلام نیز دارای جایگاه ویژه ای بوده است، جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیاری از دوران ورود اسلام به ایران در آن وجود دارد.

شهرستان میانه نام یکی دیگر از محل های تاریخی آذربایجان می باشد که دارای جمعیتی بالغ بر ۱۲۵۰۰۰ نفر است و از پنج شهر کوچک تشکیل شده است، در سال 1374 با تصمیم دولت وقت تبدیل به شهرستان شد، از ویژگی های شایان اهمیت میانه می توان به برودت هوا در فصل زمستان اشاره کرد.

شهرستان ملکان که در جنوب غربی این استان قرار گرفته دارای تعداد بسیاری محل دیدنی است که مهمترین آنها عبارت از پل دختر، قلعه بختک لیلان هستند که مربوط به دوران پس از اسلام می باشند.

شهرستان ورزقان که برابر با ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد، یکی از بخش های کشور می باشد که دارای معادن بسیاری است و همین موضوع ورزقان را تبدیل به یکی از ناحیه های پر ارزش اقتصادی  کشور نموده است، همچنین ورزقان اماکن گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری همچون قلعه جوشین  را در خود جا داده است که قدمت آن بیش از 2 تا 3 هزار سال می باشد. به دلیل وجود رودخانه های خروشان در ورزقان ماهیگیری در این خطه رونق فراوان دارد.

 شهرستان هریس که در سال ۱۳۶۸به شکل رسمی تاسیس شده است، دارای جمعیت معادل با  ۶۹۰۹۳ نفر می باشد، هرسین که بنا بر مدارک مستند از زمان خاندان مغول تاسیس شده است دارای جاذبه های متنوع به ویژه اماکن طبیعی می باشد.

شهرستان هشترود که دارای تاریخی غنی می باشد از دوران پیش از اسلام یکی از بخش های مهم کشور بوده است، و بدین سبب سازه ها و اماکن متعددی در آن باقی مانده است که از مهمترین آنها می توان به قلعه ضحاک اشاره کرد که تاریخی به درازای اسطوره دارد.

شهرستان هوراند که دارای جمعیت ۲۰٬۷۰۱ نفرمی باشد در سال 1392 تشکیل شد و یکی از شهرستان های تازه تاسیس آذربایجان شرقی می باشد، این شهرستان که در بین تپه های متعدد قرار گرفته محلی مناسب برای پرورش دام محسوب می شود و یکی از اماکن های تاریخی استان آذربایجان است.

شهرستان مرند که در سال 1327 به شکل رسمی تشکیل شد در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد و ۲۴۴۹۷۱ نفر جمعیت را در خود جا داده است، دیرینگی مرند به دوران پیش از اسلام می رسد و بطلیموس تاریخ نگار یونانی در کتاب خود از مرند نام برده است و آن را شهری آبادان معرفی نموده است.

تاریخچه آذربایجان شرقی

این خطه که به اعتقاد باستان شناسان از تمدن کهنی برخوردار است از اوایل هزاره نخست پیش از میلاد محل گردآمدن اقوام مختلفی بوده است که سه گروه آن از باقی مهمتر بوده اند آسیانی ها که اولین قوم ساکن در این منطقه بودند و به وسیله  مردم سامی نژاد که جا نشین آنها شدند نابود تا اینکه با ورود آریایی ها (مادها) در نیمه اول هزاره پیش از میلاد مسیح به آذربایجان، زیر سلطه آریایی ها

قرار گرفت و در دوران هخامنشیان به عنوان یکی از ساتراپ های امپراطوری هخامنشی شناخته شد. در دوران بعد (اشکانیان و ساسانیان) آذربایجان همچنان به عنوان یکی از مناطق مهم ایران شناخته می شده و آتشکده آذر گشتاسپ که بقایای آن در تکاب به جا مانده گویای این حقیقت می باشد، تا اینکه در سال 22 هجری و پس از شکست سپاهیان ایرانی به دست اعراب آذربایجان به نیز تبدیل به میدان مبارزه و زد و خورد گردید و با قیام بابک خرم دین به یکی از بخش های نیمه خود مختار ایران تبدیل شد که در برابر والیان عرب ایستادگی و مقاومت می کردند و کم کم موجبات آزادی ایرانیان را از سیر طوق حکام عرب فراهم می نمودند. پس از ورود هولاکوخان از نوادگان چنگیز به ایران در سده 7 هجری و توجه آنها به ایران آذربایجان به عنوان یکی از بخش های مهم امپراطوری مغول درآمد که مراغه پایخت آن دوران بود و رصدخانه موجود در این شهر مربوط به آن زمان می باشد.

در اوایل سده 10هجری و پس از قدرت گرفتن خاندان صفویه در زمان شاه اسماعیل بنیانگذار حکومت شیعه مذهب صفویه تبریز پایتخت ایران شد، و تا چندی ثبات و رونق در آدربایجان رواج داشت تا در سال ۱۲۱۲ و پس از شروع منازعه و درگیری بین ایران و دولت تزاری  روسیه آذربایجان برای اندک مدتی به زیر تسلط قوای روس درآمد و وقایع خون بار و تلخی را پشت سر گذاشت، اما اوج افتخار و تفاخر آذربایجان به دوران انقلاب مشروطه ایران می رسد که قهرمانانی چون سردار ملی و سالار ملی در تبریز به مبارزه با استبداد پرداخته و تبدیل به صدای ملت در مقابل ظلم شدند. اما این پایان راه نبود و در اوایل سده 14 هجری شمسی و سیطره جعفر پیشه ‌وری بر آذربایجان برگی دیگر بر تاریخ این ناحیه افزوده شد، که اگر شجاعت سربازان ایرانی نبود به جدایی این بخش کهن ایران از کشور می انجامید، در سال 1316 آذربایجان شرقی به شکل رسمی تاسیس شد که البته با امروزه تفاوت های داشت.

جاذبه های آذربایجان شرقی

بی شک این استان برای افرادی که به دنبال تجربه اماکن گردشگری تاریخی و طبیعی خاص می گردند هدف ایده عالی می باشد، زیرا که از تاریخ و فرهنگ غنی برخودار می باشد، و جاذبه های گوناگون همچون جنگل های انبوه وآبشارهای چشم نواز، بناهای تاریخی متعدد را در خود جا داده است که در پایین به معرفی مهمترین آنها می پردازیم.

آبشار آسیاب ‌خرابه

آبشار سرکند دیزج

آبشار عیش‌آباد

آبشار گول آخور

آرامگاه شیخ شهاب‌الدین اهری

آشنایی با آذربایجان شرقی-تبریز-جاذبه های تبریز- آشا سیر

آرامگاه شیخ محمود شبستری

ارگ تبریز

بازار اهر

بازار تبریز

بازار تبریز - تبریز - آشا سیر

بازار میانه

برج خلعت پوشان تبریز

برج آتش‌ نشانی تبریز

پل آجی چای تبریز

پل خدا آفرین کلیبر

پل دختر میانه

پل میانه

کلیسای سن استپانوس

کلیسای مریم مقدس

کلیسای موجومبار

کلیسای سهرول

گنبد سرخ مراغهآشنایی با آذربایجان شرقی-تبریز-جاذبه های تبریز- آشا سیر

گنبد غفاریه مراغه

گنبد کبود مراغه

گنبد گوی‌ برج مراغه

گنبد مدور مراغه

گورستان پینه‌ شلوار تبریز

روستای کندوان اسکو

روستای کندوان - تبریز - آشا سیر

روستای پلکانی زنوزق (ماسوله آذربایجان)

روستای تاریخی مجارشین

رصد خانه مراغه

خانه امیر نظام (موزه قاجار)

خانه کمپانی تبریز

خانه مجتهدی تبریز

خانه ثقة الاسلام

مسجد سنگی ترک

مسجد جامع سراب

مسجد جامع اهر

مسجد جامع تبریز

مقبرة الشعرای تبریز

مقبره الشعرای تبریز - آرامگاه شهریار- تبریز- آشا سیر

موزه آذربایجان تبریز

موزه ارامنه تبریز

موزه حیات‌ وحش تبریز

موزه سنجش تبریز

موزه عصر آهن تبریز

موزه قرآن و کتابت تبریز

موزه محرم (خانه صحتی) تبریز

موزه باستان‌ شناسی میانه

موزه مراغه

موزه مردم‌ شناسی بناب

سنگ نبشه رازلیق

قلعه بابک کلیبر

آشنایی با آذربایجان شرقی-تبریز-جاذبه های تبریز- آشا سیر

قلعه بختک لیلان

قلعه ضحاک

سوغات آذربایجان شرقی

یکی از بهترین قسمت های سفر که معمولا شیرین ترین بخش آن نیز می باشد، دیدن فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف جدید و چشیدن طعم های تازه و خرید و به یادگاری بردن آن می باشد، شهرستان آذربایجان شرقی که از پیشینه کهنی بهرمند است با داشتن بازار های سنتی و مدرن فراوان یکی از عالی ترین انتخاب ها می باشد که شما را به طرف خود دعوت می کند، با توجه به موضوعات ذکر شده ما به معرفی تعدادی از سوغاتی های آذربایجان می پردازیم.

آجیل تبریز

باقلوا

پنیر لیقوان

قرابیه

نوقا

ریس

راحت الحلقوم

رشته‌ ختایی

لوز

شیرینی سجوق مراغه

قند پنیری

مربای گل سرخ

نان زنجبیلی

عسل سهند

چرم سازی تبریز

 قالی بافی و تابلو فرش

نقره كوبی