// آتشکده زرتشت در کرمان | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

آتشکده زرتشتیان کرمان مکانی به قدمت تاریخی

آتشکده مکانی بوده برای عبادت زرتشتیان که با برگزاری مراسم خاص عبادت خود را انجام می دادند. ایرانیان در زمان های قدیم تا قرن 4 قبل از میلاد مسیح در مکان های باز عبادت خود را انجام می دادند و در زمان اردشیر دوم هخامنشی مکانی مسقف برای انجام این مراسم ساخته شد، در مکان های عبادی زرتشتیان، مکان هایی وجود داشت که در آن آتش را روشن نگه می داشتند.

با ورود تازیان تعداد زیادی از آتشکده ها ساخته شده در دوران باستان از میان رفتند. تعداد زیادی از آتشکده ها به مرور از بین رفتند و فقط تعداد کمی از آن ها به ویژه آتشکده زرتشتیان کرمان باقی مانده است، شما می توانید با خرید تور کرمان به این مکان تاریخی مراجعه کرده و از نزدیک با این بنا آشنا شوید، این آتشکده تنها آتشکده باقی مانده در کرمان است.

آتشکده در کجا قرار دارد؟

آتشکده که به آن معبد کرمان نیز می گویند در خیابان شهدا (زریسف)، خیابان برزو آمیغی  واقع شده است، این مکان قبلا مکان زندگی جهانگیر اشیدری بوده که برای خود باغ با صفایی بوده و بعد ها با تغییراتی به شکل معبد در آمده است. این بنا توسط پهلوی اول در سال 1303 بنیانگذاری شده است، این بنا قدمتی 90 ساله دارد. برسردر این آتشکده سه کلمه نقش بسته وبنا به صورت آجری می باشد، هرُمت، هُوخت و هُوزشت، سه کلمه ای می باشند که به معنی اندیشه ، گفتار و کردار نیک می باشد. مدت 10 سال طول کشید تا این آتشکده به اتمام برسد و از لحاظ مردم شناسی بزرگترین موزه جهان می باشد.

با تاریخچه ساخت بنا آشنا شویم

در زمان های قدیم بازرگانی به نام جمشید خدارحم نرسی آبادی که در شهر بمبئی زندگی می کرد، مدتی در کرمان اقامت داشت، این فرد که با ایران تجارت می کرد، در راه ورود خود به تهران از شهر های مختلفی مانند تهران، یزد، کرمان می گذشت، و سعی می کرد اثر خیری از خود به جا بگذارد تصمیم گرفت مسافرخانه ای برای مسافران زرتشتی که به شهر کرمان می آیند بنا کند، تا هر موقع زرتشتی نیاز به اسکان در این شهر را داشت  به تواند به راحتی از این مکان استفاده کند . ایشان تصمیم گرفت تا در یکی از محله های زرتشتی نشین مکانی را خریداری کند و نظرش را باغی که روبه روی مدرسه ملی زرتشتیان بود جلب کرد، او قسمتی از این بنا را خرید وبرای اینکه زرتشتیان بتوانند در آنجا اعمال دینی خود را به جای آورند مکانی برای نماز و آتشکده سا خت (در سال 1303)، بعد ها جمشید و صاحب دیگر این ملک این بنا را به انجمن زرتشیان جوانان کرمان اهدا کردند (وقف کردند).

این مکان امروزه به مساحت 8 هزار متر مربع می باشد که با همت عده ای زرتشتیان ساخته شده ولی باید دانست که مساحت ابتدایی این بنا 4 هزار متر مربع می باشد. امروزه این قسمت شامل بخش هایی مانند: ساختمان آموزشی جهت کلاس های دینی، سالن کنفرانس هیدت مدیره، دبیرخانه انجمن، موزه مردم شناسی زرتشتیان ایران، مرکز پشتیبانی سایت انجمن، مرکز کامپیوتر، ساختمان کتابخانه، سالن ناهار خوری و سالن اجتماعات که همه آنها توسط انجمن زرتشتیان کرمان اداره می شود.

ویژگی های آتش آتشکده کرمان  

آتشی که در این آتشکده موجود است، آتشی است که در روز سروش از ماه شهریور 3652 یزگردی از آتشکده ای در هند طی هزاران سال قبل به اعتقاد زرتشتیان معبد آورده شده است. این آتشی هم که در این آتشکده وجود دارد از زمان قبل از ساسانیان وجود داشته است  و تا به امروز روشن نگه داشته شده است.

اولین موزه مردم شناسی جهان موزه زرتشتیان است که در کرمان واقع است، که طی 10 سال توسط  مهیندخت سیاوشان، هرمزدیاراشیدری، بهدینان فرزانه ساخته شده است. این مکان در سال 1384 (3743 یزدگردی) توسط رییس میرا ث فرهنگی زمان خود به طور رسمی افتتاح شد، قسمت هایی از این موزه به چراغ لاله ، پیه سوز، روغن سوز و انواع آتشدان اختصاص دارد.

لباس هایی با قدمت 50 تا 150 ساله در این موزه نگهداری می شوند که نحوه پوشش زنان در زمان های قدیم زرتشتیان را نشان می دهد که اسنادی از دوره ساسانی و هخامنشی نشان دهنده ی آن است.

شلوار گلدوزی شده، پیراهن ،کت، چارقد، لچک، مخنا از جمله لباس های زنانه ای است که در موزه نگهداری می شود، آتشدانی دستی با تاریخ حک شده برروی آن (مربوط به سال 1207) و کتابی دست نویس مربوط به گاتاها با قدمتی بیش از دویست سال از جمله قدیمی ترین آثاری است که در این موزه نگهداری می شود.

این آتشکده در سال 1380 با شماره پرونده 4190 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .بنا وضعیت خوبی ندارد و متاسفانه در حال تخریب می باشد. همه ساله افراد زیادی ازاین بنا دیدن می کنند (چه گردشگران داخلی و چه از سراسر جهان)، شما هم می توانید با خرید تور کرمان به دیدن این بنای تاریخی بروید.

برای آشنایی با جاذبه های استان کرمان با ما همراه باشید.