با سازه های آبی شوشتر آشنا شویم  

مجموعه سازه های آبی شوشتر شامل این موارد می باشد: تونل  های تخصصی، کانال آب زیبا، آبشارباشکوه، آسیاب های آبی تاریخی، بندی قوی  و 15 پل استواراشاره کرد.این مکان با شماره ثبت 1315 در سال 1388 در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

دمای هوای شوشتر در تابستان ها به 40 درجه سانتی گراد می رسد، آب و هوای شوشتر نسبت به شهر های همجوار خود زیاد گرم نیست. میانگین بارش سالیانه در این منطقه به 322 میلیمتر درسال می رسد.  این مکان در فاصله ای حدودا 831 کیلومتری تا شهر تهران  و فاصله 85 کیلومتری تا استان اهواز قرار دارد. این مکان در قسمت شمالی خوزستان واقع شده است و مساحتی حدود 2420 کیلومتر مربعی دارد . ارتفاع مرکز شوشتر تا سطح دریا (آب های آزاد) به 65 متر می رسد.

شوشتر که شهری تاریخی و بسیار زیبا می باشد در دامنه کوهای باشکوه زاگرس و در خطه  خوزستان با جنگل های فراوان آن قرار دارد. رودخانه های با شکوه مانند دز و کارون از این مکان می گذرند و طراوت دلپذیری را به این منطقه بخشیده اند. شوشتر بر روی یک  تخته سنگی بسیار بزرگ و باشکوه  بنا شده که رودخانه کارون زمانی که از میان کوه ها و تخته سنگ های محکم کوشکک و فدلک می گذرد و به آن قسمت می رسند و سپس این رودخانه  به دو قسمت به نام های شطیط و گرگر توسط سدی که به دوره ساسانیان مربوط می شود و در آن زمان ساخته شده  تقسیم می شود .تعداد زیادی از علاقمندان به گردشگری با خرید تور خوزستان از بنا و آثار تاریخی این مکان دیدن می کنند و از جاذبه های دیدنی آن لذت می برند. شوشتر دور تا دور توسط رود بزرگ کارون در تمام طول سال احاطه شده و در آخر به سمت استان اهوازحرکت می کند و به آنجا  می ریزد، از نکات جالب می توان به این  اشاره کرد که رود شطیط به چهار دانگه و رود گرگر به دو دانگه  معروف هستند.

رود گرگر که یکی از رود های اصلی می باشد که از میان شوشتر گذشته و همه سازه های آبی (مانند آسیاب های آبی) در آن از آب این رود استفاده فراوان می کنند.

از قدمت شهر تاریخی شوشتر به این مورد می توان اشاره کرد که آثاری مربوط به دوره های پارینه سنگی و حتی بسیار قدیمی تر در شهر شوشتر پیدا شده اند. در زمان های قدیم (دوران ایلامی) این مکان به خاطر نزدیک بودن با معبد چغازنبیل در شوشتر  از شهرت و اهمیت خاصی برخوردار بود. ساخت این بنا در دوران هخامنشیان انجام شد اما در طول سالیان طولانی مرمت ها و ترمیم هایی تا دوره  ساسانیان بر روی آن انجام گرفت.

تاریخچه سازه های آبی شوشتر

در زمان های قدیم در دوره ساسانیان به روایتی در سال 224میلادی  در زمان اردشیر بابکان  بر طبق کتاب تذکره شوشتر ساخت سازه های آبی شوشتر آغاز شد . در آن زمان برای رونق کشاورزی و افزایش این فعالیت ها می خواستند آب را به جنوب و شرق خوزستان برسانند و تا زمان سلطنت شاپور ، فرزند اردشیر ساخت رود گرگر ادامه پیدا کرد و ایجاد ارتباط میان مسجد سلیمان ، اهواز و شوشتر  در شرق توسط پل بند گرگر انجام شد، که بر روی رود گرگر قرار دارد.

در زمان های بسیارقدیم در خوزستان و در سازه های آبی شوشتر 40 آسیاب وجود داشت که برای تهیه آرد ساکنان شوشتر و حتی مناطقی دور تر از آنها استفاده می شد . امروزه فقط آسیاب رضا گلاب مرمت شده و باقی مانده است و تعداد بیشماری ازآسیاب های قدیمی از بین رفته اند و کار نمی کنند .

روش کار به این صورت بوده است که سطح آب داخل تونل ها توسط سد گرگر بالا می آیند. کار این تونل ها این می باشد تا آب را به داخل حفره ها هدایت کنند و موجب حرکت چرخ های آسیاب ها شوند و پس از انجام کارها این آب ها خودشان به محوطه ای باز( حوزچه بزرگ) ریخته می شوند، بسیار جالب توجه می باشد که این بناها و سازه ها بعد از گذشت سالیان مدید و طولانی همچنان کار می کنند.

بخش های گوناگون سازه های آبی شوشتر

مجموعه سازه های آبی با شکوه شوشتر، با نام نظام آبی تاریخی شوشتر به ثبت جهانی رسیده اند، که این مجموعه همگی شامل  این موارد می باشد : بند شرابدار ، پل شاه علی ، پل بند لشگر ، بند خاک ، پل بند شادروان ، کانال داریون ، قلعه سلاسل ، بند ماهی بازان یا بند خدا آفرین ، نیایشگاه صائبین ، بند برج عیار ، مجموعه آبشار ها و آسیاب های آبی ، رود خانه ی دست کند گرگر ، برج کلاه فرنگی و بند میزان.

بخش های گوناگونی در این مکان وجود دارد که بعضی از آن ها را با هم مرور می کنیم:

پل بند شرابدار: در ساختمان این بنای تاریخی (بند) از وسایلی مانند ساروج و سنگ استفاده هنرمندانه ای شده است. با قیمانده این پل بر روی نهر داریون قرار دارد که ارتفاعی 2 متری دارد. این پل در ضلع جنوبیه شهرستان شوشتر قرارگرفته است .

بند کلاه فرنگی و میزان: این بند کلاه فرنگی مشرف به بند میزان است و در کنار رود شطیط یک برج 8 ضلعی زیبا می باشد، بند میزان کار بسیار مهمی را انجام می دهد و رودخانه بزرگ کارون را به دو قسمت شطیط و گرگر تقسیم می کند و از این لحاظ بخش  بسیار مهمی تلقی می شود، بلندای پایه برج کلاه فرنگی 4 متر از سطح زمین می باشد و ارتفاع آن به 7 متر می رسد. این برج در طی سالها دچار فرسایش شده و اکنون فقط 3متر از این بنا برای مشاهده علاقه مندان باقی مانده است .

نهر گرگر: رود گرگر درواقع شاخه مصنوعی رود کارون می باشد و در شمال رود شوشتر قرار دارد، رود گرگر توسط بند میزان از رود کارون جدا می شود و به سمت جنوب رهسپار می شود.

شما هم می توانید با خرید تور خوزستان از سازه های آبی شوشتر دیدن فرمایید.

Call Now Button