88767090 | 0939 147 0167

نیاسر که بخشی در فاصله تقریبی ۲۵ کیلومتری کاشان است منطقه ای مصفا و خرم در دل کویر مرکزی ایران بشمار می رود که با انبوه درختان بادام، گردو، و گل های محمدی پوشیده شده است شهر نیاسر از طریق اتوبان در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است.

تاریخ نیاسر کاشان

نیاسر-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در مورد تاریخ نیاسر باید گفت که این منطقه از اماکن قدیمی کاشان و استان اصفهان می باشد و آثار و بناهای موجود در آن به بیشتر از ۲۵۰۰ سال پیش بازمیگردد و در دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام مورد توجه پادشاهان بوده است و آثار مختلف تاریخی موجود در نیاسر گواهی خوبی بر این مدعا می باشد.

شرایط اقلیمی نیاسر

ارتفاع ۱۵۵۰ تا ۱۷۵۰ متر از سطح دریا گروه اقلیمی ۲ زمستان خیلی سرد و تابستان نیمه گرم و خشک میانگین سالانه دمای هوا ۷، ۱۴ درجه سانتی گراد میانگین حداکثر دما ۱/۲۳ درجه سانتی گراد میانگین حداقل دما ۲/۶ درجه سانتی گراد تعداد روزهای یخبندان سال ۱۹ روز در سال میانگین سالانه  رطوبت نسبی هوا ۴۲ درصد متوسط میزان بارندگی سالانه ۴/۱۰۴ میلیمتر میزان بادهای آرام ۲/۶۳ درصد سطح آبهای زیرزمینی ۱۲ تا ۳۰ متر همچنین باید افزود که نیاسر نیز یکی از ناحیه های شاخص برای بدست آوردن گلاب و مراسم گلابگیری است.

جاذبه های نیاسر

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این آبشار که از جمله زیباترین آبشارهای کشور می باشد در محله سر کمر (شهید بهشتی) نیاسر قرار گرفته است.

سنگی که آبراهه آبشار نیاسر در آن ایجاد شده و سنگ هایی که بدنه مزبور را تشکیل می دهند از نوع سنگ های آهکی و رسوبی می باشد. به دلیل پدیده های انحلال سنگ آهک توسط جریان های زیرزمینی و گذشت سالیان دراز بافت بسیار زیبا و چشم نوازی مانند استالاکتیت ها و استالاکمیت ها در بدنه آبشار نیاسر به وجود آمده است که موجب جذب گردشگران برای دیدن این زیبایی است. آنگونه که از از بقایای خزه های قدیمی و آبراهه های موجود و همچنین گفته های اهالی محل مشخص می شود مسیر آب در قدیم عوض شده است. آبی که از آبشار پایین می ریزد در فصل پاییز کمترین و در فصل زمستان بیشترین مقدار را داراست.

گفته می شود در مسیر آبشار ۱۳ آسیاب وجود داشته که ۳ یا ۴ عدد از آنها از میان  رفته و از مابقی هم جز یک آسیاب فعال در پای آبشار، چیز زیادی به جا نمانده است و تقریبا آن نیز تخریب شده است.

غار تالار یا غار رئیس

غار رئس نیاسر-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

غار نیاسر که غاری دست کن است و با نام های غار تالار یا غار رئیس یا سوراخ رئیس هم شناخته می شود در ۳۰ کیلومتری غرب شهر کاشان و در نیاسر واقع شده است است ازعجیب ترین و شگفت انگیزترین دست سازهای بشری است که به باور اکثر محققین و کارشناسان در زمان اشکانیان حفر شده اما آثاری از زمان ساسانی و سلجوقی نیز در آن پیدا شده است.

مطالب مرتبط  مقبره شاعران تبریز

طول این غار مصنوعی یا دستکن باستانی  را ۹۵۰ متر و عمق آن را ۶۰ متر برآورد کرده اند. از کشفیات درون غار نیاسر می توان به سفال و ظروف گلی مربوط به دوران ساسانی و برخی مربوط به پارت ها، سکه مربوط به دوران سلجوقیان و ایلخانیان، مجسمه سنگی سر یک قوچ و سنگ هایی شبیه سنگ آسیاب که برخی معتقدند مربوط به مراسم قربانی پیروان آیین میتراییسم است می توان اشاره کرد. علت ساخت چنین اثر بزرگی هنوز به طور قطع مشخص نیست (مذهبی، نظامی، مسکونی و …) ولی بیشترین اعتقاد بر استفاده مذهبی توسط پیروان میتراییسم (مهرپرستی) از این غار دستکن باستانی است. البته گفتنی است ازاین غار با نام های دیگری همچون سوراخ ویس یا غار ویس هم نام برده می شود و اگر این نام ها را شنیدید بدانید به این غار اشاره می شود.

به فاصله ۴۰۰ متر از غار یک نمونه از بهترین آتشکدههای ساسانی یعنی آتشکده نیاسر نیز قابل مشاهده است که گویای تقدس این مکان بوده است.

آتشکده نیاسر

آتشکده نیاسر-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

بنای اولیه این آتشکده به دوره اشکانیان باز میگردد و دارای پیشینه ۱۸۰۰ ساله است و در دوره اردشیر بابکان به تکامل یافت و به اوج شهرت خود رسید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این چهارطاقی دقیق ترین سازه ی تقویمی وگاهشماری در جهان است.

حمام و آسیاب آبی

از دیگر آثار تاریخی نیاسر که از نظر پژوهشگران که درزمان صفویه ساخته شده است جالب است بدانید آب شرب حمام به وسیله کولهای جداگانه بداخل حمام هدایت می‌شده که هنوز آثارش باقی است. سوخت حمام ازهیزم تهیه می شده است  نوع معماری آسیاب همانند حمام است و باید گفت که این آسیاب تنها آسیاب شهر نبوده و نیست و سایر آسیابها یا از کار افتاده است یا از میان رفته است و تنها آسیاب فعال شهر همین آسیاب مذکور است.

چشمه اسکندریه

چشمه نیاسر-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این چشمه که از مهم ترین عامل ایجاد حیات در نیاسر بوده است از پای آتشکده نیاسر جاری می‌شود و دارای آب پاک و زلال است که از میان شکاف سنگ‌های درون گودالی می‌جوشد و در مسیری نسبتاً طولانی بعد از عبور از باغ تالار و باغات به صورت آبشار بسیار زیبایی به پایین و به سمت شهر حرکت میکند و در تمام طول سال پر آب است.

آئین و رسوم نیاسر

گلابگیری نیاسر-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در این شهر اکنون مراسمی برگزار می‌شود که بازمانده آیین‌های کهن است. قربانی گاوی آذین شده در روز قربان و برگزاری جشن اسفندی، نمونه‌ هایی از آن است، مراسم گلاب‌گیری از دیگر جاذبه‌های شهرستان نیاسر است که همه ساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد در نیاسر برگزار می‌گردد، زیرا به علت موقعیت جغرافیایی نیاسر گل محمدی زودتر از دیگر نقاط کاشان در این شهر به ثمر می‌نشیند.