88767090 | 0939 147 0167

از مَشهَد اَردَهال بیشتر بدانید

مشهد اردهال -آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

مشهد در لغت به معنای محل دفن و جایگاه شهادت نیز می باشد و در واقع این مکان محل شهادت و آرامگاه اردهال است که محل به خاک سپاری علی بن محمد باقر یکی از فرزندان امام محمد باقر می باشد که در سده دوم هجری به ایران آمده و در این مکان به شهادت رسده.

فاصله تقریبی مشهد اردهال تا تهران ۲۵۹ کیلومتر است که برابر با ۲ ساعت ۴۵ دقیقه می باشد این روستایی که در۴۲ کیلومتری غرب کاشان در استان  اصفهان جا گرفته است که دارای آداب و رسم خاص خود می باشد که این منطقه را تبدیل به یکی از اماکن خاص ایران نموده است که در مهر ماه گروه های بسیاری را به طرف خود جلب می کند.

مشهد اردهال -آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

این روستا در میان افراد محلی به مشهد قالی نیز مشهور است به دلیل مراسم ویژه ای که در آن برگزار می شود، البته این روستا به نام غیاث‌آباد نیز شناخته می شود و پیشنه توجه به آن تا دوران سلجوقیان نیز می رسد.

آیین قالیشویی و پیشینه  این مراسم

مشهد اردهال -آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

بر اساس مدارک تاریخی اوایل سده دوم هجری و سال ۱۱۳ به خواست بومیان این ناحیه پیشوایی از طرف امام محمد باقر که خود ساکن مدینه بود فرستاده شد که سلطان علی نام داشت و برادر امام جعفر صادق بود و در محله فین بزرگ سکنی داشت و تابستان هابه دلیل گرمی هوا به منطقه اردهال سفر می نموده و در این مکان خوش آب و هوا به استراحت می پرداخته.

تا اینکه ایشان در میان اهالی منطقه جایگاه ویژه ای پیدا کرده و از نفوذ زیادی برخوردار گشت بدین سبب حاکم وقت اردهال که به عنوان زرین کفش شناخته می شده برای رسیدن به مقاصد خود سپاهی را برای قتل سلطان‌ علی به اردهال می‌ فرستد و در جنگی سخت که تا سه روز به طول انجامید، ایشان را در اردهال به شهادت می رسانند. محل دقیق کشته شدن  این امام زاده که با نام قتلگاه در منطقه شناخته می‌شود

در دربند ازناوه است.

مشهد اردهال -آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

ساکنین منطقه پس از شنیدن این خبر با عجله به طرف اردهال روان می شوند، اما موقعی به آنجا می‌ رسند که دیگر فایده ای نداشته و ایشان به  شهادت رسیده بودند و آن حضرت را در قالی می‌پیچند و در نهر آبی که در آن نزدیکی است، شستشو می‌دهند و دفن می نمایند.

از آن زمان تا امروز این رسم همه ساله در دومین جمعه مهر ماه (شانزدهم) و با حضور هزاران نفر از اهالی بومی فین و کاشان بر گزار می شود  البته در سالیان اخیر مراسم قالیشویان به صورت زنده از صدا سیما پخش می شود. انتخاب روز جمعه، به دو دلیل صورت گرفته است نخست مقدس بودن این روز میان مسلمانان می باشد، دیگری تعطیل بودن آن و امکان سفر تعداد بیشتری از مردم برای شرکت در مراسم قالیشویی می باشد.

مطالب مرتبط  تور اهواز

مشهد اردهال -آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

اجرای مراسم بدین شکل است که شرکت کنندگان در مراسم  براساس یک روایت چوب‌ هایی به دست می‌گیرند که به شستشوی قالی‌ ها در مشهد اردهال به پردازند ولی بر اساس روایتی دیگر این کار را با هدف خونخواهی سلطان علی بن محمد باقر انجام می دهند.

آرامگاه سهراب سپهری-مشهد اردهال -آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

لازم به یاد آوری است که سالانه افراد زیادی نیز در سالروز فوت سهراب سپهری شاعر نامدار ایران به این مکان که محل دفن او می باشد مراجه می نمایند.