88767090 | 0939 147 0167

ورکانه روستایی بی نظیر

ورکانه--آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

هسته اولیه این روستا که پیرامون قنات روستا ایجاد شده است، دارای پیشینه ای نسبتاً طولانی ۴۰۰ سال می باشد و سابقه تاریخی آن به اوایل دوره صفوی مربوط می‏شود که طی ادوار بعد نیز مورد نظر سلاطین و خان های محل بوده است.

این روستا در غرب ایران و در استان همدان قرار گرفته است و به دلیل ظاهر ویژه اش مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است اگر از همدان به سمت جنوب غربی این شهر حرکت کنید بعد از طی مسافت تقریبی ۲۰ کیلومتر می توانید این مکان جالب را مشاهده نماید.

دلیل نام گذاری و اقلیم

ورکانه--آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

نام این روستا از محل قرار گیری آن که کناره معدن سنگ بوده گرفته شده طبق گویش محلی (ور به معنای کنار یا نزدیک استفاده می شود) روستای ورکانه در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی قرار گرفته وعموما به دلیل کوهستانی بودن و برخورداری از طبیعت زیبا از مناطق بسیار بکر به شمار می‌رود.

ساختمان سازی و معماری روستای ورکانه

ورکانه--آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

مهمترین ویژگی معماری روستای ورکانه سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون است البته از خشت و آجر و انواع مصالح متعارف ساختمانی نیز در ساخت ابنیه و ساختمان های روستای ورکانه استفاده شده است اما از سنگ به علت فراوانی آن در این منطقه و مقاومت آن در برابر تغییرات جوی و سرمای شدید، استفاده فراوانی شده است همچنین کمبود آجر و خشت نیز در این امر بی تاثیر نبوده است.

راه رسیدن به روستای ورکانه

مسیری که شما برای رسیدن به روستای ورکانه از طرف استان همدان، طی می کنید در ابتدا جاده همدان به ملایر و سپس محوریست که از این جاده جدا شده و پس از گذراندن چند کیلومتری به سد اصلی استان همدان یعنی سد اکباتان می رسد و پس از پشت سر گذاشتن روستاهای یلفان، شمس‌ آباد و علی‌آباد از طریق جاده ورکانه به روستای ورکانه خواهید رسید.

آثار تاریخی و اماکن گردشگری

ورکانه--آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی از مهمترین اماکن گردشکری این روستا قلعه مهری خانم نام دارد که متعلق به خانومی با همین نام بوده است که در سال های گذشته ارباب این روستا بوده است و در این قلعه زندگی می کرده است بعد از این قلعه مهمترین مکان تاریخی روستا اصطبل موجود در آن است که در دوران پادشاهان پهلوی مورد استفاده بوده است، دیگر اماکن گردشگری ورکانه عبارتند از آرامگاه امامزاده غیب، مسجد جامع روستا و اماکن طبیعی زیبای اطراف روستا جزء جاذبه هایی هستند که می توانند موجبات استنباط خاطر شما را همراه داشته باشند.

مطالب مرتبط  از هگمتانه چقدر می دانید