88767090 | 0939 147 0167

از استان مرکزی بیشتر بدانید

استان مرکزی که در نواحی میانی ایران قرار دارد، دارای وسعت ۲۹٬۱۲۷ کیلومتر مربع می باشد جمعیت این استان ۱٬۴۲۹٬۴۷۵ نفر می باشد و در سال ۱۳۲۶ به شکل رسمی تشکیل شده است این استان که ۲۸ استان کشور است از جمله شهر های مهم مرکزی می توان به ساوه و محلات اشاره کرد که از قسمت های قدیمی این استان می باشند.

مرکز استان مرکزی شهرستان اراک است و در بخش میانی و بین آشتیان و شازند قرار دارد، همسایه های استان مرکزی عبارتند از استان البرز، قزوین، همدان، تهران، لرستان، اصفهان و در آخر قم که همگی جزء استان های هم جوار این استان می باشند.

شهرستان های استان مرکزی

این استان با اینکه از استان های کوچک کشور محسوب می گردد، دارای شهرستان های فراوانی است که مجموع آن ۱۲ شهرستان می باشد و به ترتیب زیر کنار هم قرار گرفته اند.

 شهرستان زرندیه که در شمالی ترین قسمت این استان می باشد در کنار ساوه قرار گرفته است و پنج شهر را در خود جای داده است جمعیت این شهرستان ۶۳٬۹۰۷ نفر بوده است ( طبق آمار رسمی در سال ۹۵)این شهرستان دارای مناطق طبیعی بسیار و تعدادی جاذبه تاریخی نیز می باشد.

شهرستان ساوه که از مناطق تاریخی استان مرکزی می باشد آثار تاریخی فراوانی چون مسجد جامع (ساخته شده در سده ۵ هجری)، آرامگاه فاطمه بنت شجاع را درون خود قرار داده است و جاذبه های طبیعی بی نظیری چون  رودخانه قره‌چای و رودخانه مزلقان نیز در ساوه می باشند.

شهرستان تفرش که از بخش های بسیار تاریخی استان مرکزی می باشد دارای قدمت بیش از ۲ تا ۳ هزار سال می باشد و ابنیه کهنی در آن به چشم می خورد که گویای جایگاه ویژه این شهرستان می باشد البته تفرش دارای طبیعت فوق العاده نیز هست و جاندارانی چون گرگ، روباه، جوجه تیغی، خرگوش، بز کوهی، کبک، قرقاول و قرقی در آن زیست می کنند.

شهرستان کمیجان که در سال ۱۳۸۱ به شکل نوین تشکیل شد از نواحی می باشد که دارای تمدن بسیاری است و اماکن باستانی چون غار قلعه جوق و قلعه تپه میلا جرد را برای نمونه می توان در آن ذکر کرد، همچنین شرایط اقلیمی این شهرستان ویژه خود آن می باشد بدین جهت دارای مناطق ییلاقی زیبایی می باشد.

شهرستان فراهان که از دیرباز خواستگاه علم و فرهنگ بوده است در سال ۱۳۸۹ به شکل رسمی تشکیل کردید و از شهرستان های جدیدالتاسیس استان مرکزی می باشد که ۲۸٬۹۹۴ نفر جمعیت دارد.

شهرستان آشتیان که در سال ۵۶ تاسیس شد از دیرینگی فراوانی برخوردار است و از پیش از اسلام و پس از اسلام نیز آثار بی نظیر و جالبی در آن یافت می شود از اماکن مهم این شهرستان می توان به آرامگاه دکتر عبدالکریم قریب گرکانی، بازار سنتی آشتیان و منزل پدر دکتر مصدق یعنی میرزا هدایت الله آشتیانی اشاره کرد.

مطالب مرتبط  همه چیز درباره پل خواجو

شهرستان خنداب که دارای اکثریت ترک زبان می باشد در سال ۱۳۸۶ تشکیل گردید دارای جمعیت ۵۴٬۰۱۸ نفر می باشد و اقلیت فارس و لر نیز در آن صحبت می نمایند.

شهرستان اراک که از مناطق بزرگ استان مرکزی می باشد در سال ۱۳۱۶ تاسیس شد و به عنوان مرکز استان مرکزی در بخش میانی این استان قرار دارد و به عنوان یکی از کلان شهر های ایران شناخته می شود، نام پیشین این شهرستان سلطان آباد بوده است و به عنوان مرکز بخش عراق عجم شناخته می شده است با توجه به اینکه شهر اراک در دوره قاجار ساخته شد، بیشتر آثار باستانی باقی‌مانده در این شهر از این دوره می‌باشد. از جمله مهمترین اثر تاریخی شهر، می‌توان به مجموعه تاریخی بازار اراک اشاره کرد که از بناهای نخستین شهر اراک بوده‌است همچنین تالاب میقان نیز جزء اماکن طبیعی این منطقه می باشد که از ارزش فراوانی برخوردار است.

شهرستان شازند که در نواحی شرقی این استان قرار دارد در سال ۱۳۵۹ به شکل رسمی ایجاد شد اما پیشنه اصلی آن به دوران صفویه و زمان شاه عباس بازمیگردد و ۱۱۷٬۵۷۱ نفر جمعیت دارد.

شهرستان خمین که از شهرستان های قدیمی استان مرکزی است در سال ۱۳۳۷ تشکیل شده  اما بر اساس اساطیر و داستان های تاریخی خمین در دوران بهمن پادشاه کیانی و به افتخار همسرش هما بنا شد و هُمایون نامیده شد و عده‌ای نیز خمین را معرب آن میدانند از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی تاریخی، مذهبی شهر خمین می‌توان به بیت قدیمی سید روح‌الله خمینی، پارک جنگلی و کوه بوجه، سنگ نگاره‌های باستانی تیمره، کوهستان و منطقه حفاظت شده الوند اشاره نمود.

شهرستان محلات که پایتخت گل ایران است دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری می باشد و که از مهمترین آنها می توان به یخچال طبیعی نیم‌ور، آتشکده آتشکوه میل میلونه متعلق به زمان ساسانیان و آبگرم محلات اشاره کرد.

آخرین شهرستان استان مرکزی دلیجان نام دارد و در بین مسیر قم و مرکزی قرار گرفته است و با توجه به این موضوع و قرار داشتن در شاهراه تجاری ایران در گذشته  دارای کارواسرا ها و بنا های تاریخی فزاوان می باشد که گویای پیشینه آن است جمعیت این شهرستان در سال ۹۵ برابر با ۵۱٬۶۲۱ نفر بوده است.

تاریخچه استان مرکزی

در مورد تاریخ این ناحیه از کشور مدارک و اسناد فراوانی وجود دارد که به دوران پیش از تاریخ و پس از آن می رسد اما شروع آن به زمان حکومت ماد باز می گردد که این خاندان ایران را به سه ایالت، بیت كاری ، مادای و پاسارگارد كه به ماد سفلی معروف بوده  و در محدوده شهرستان اراك امروزی قرار داشته  گفته می شده البته بخش های دیگر مرکزی چون منطقه وسیعی از حوزه شازند، خنداب، فراهان، وفس تا آشتیان و تفرش و قسمت هایی از ساوه را زیر مجموعه خود داشته است استان مرکزی در دوره هخامنشیان، ساتراپ دهم  کشور بوده و در زمان اشكانیان جزء ولایت ماد بزرگ قرار گرفت، در دوره ساسانیان در كوست خوریزان قرار گرفتپس از اسلام این استان تغیرات زیادی کرد تا در زمان سلاجقه به عراق عجم تغییر نام یافت و از اواخر عهد قاجاریه تا سال ۱۳۱۶ استان مركزی جزء یكی از ولایت ها بوده و بعد از این سال در محدوده استان یكم به مركزیت شهر رشت قرار گرفت  تا اینکه در سال ۱۳۲۶ تغییراتی در تقسیمات كشوربه وجود آمد شهرستان اراك و سایر شهرستانهای استان در محدوده استان مركزی (تهران) به مركزیت شهر تهران قرار گرفت؛ و در سال ۱۳۵۶ دولت وقت تصمیم گرفت مركز استان مركزی و به مركزیت تهران را به اراك منتقل كند.

مطالب مرتبط  تور مشهد

تا بعد از چند سال با تصمیم مدیران ارشد کشوری تصمیم بر این گرفته شد که استان مركزی به دو استان تهران به مركزیت تهران و استان مركزی به مركزیت شهر اراك تفكیك شد، شهر اراك مركز استان مركزی در ۲۷۰ كیلومتری تهران قرار گرفته است. این شهر بنا بر عللی به دستور فتحعلی شاه قاجار بوسیله یوسف خان گرجی سپهدار عراق در سال ۱۲۳۱ هجری قمری بنا گردید یكی از اهداف بنای شهر ایجاد مركز نظامی برای تامین امنیت منطقه بود، نخست نام شهر یا قلعه نو بنیاد (قلعه سلطان آباد) نام گرفت و پس از چندی واژه ( قلعه ) از آن حذف شد و به نام (سلطان آباد) نامیده شد.

جاذبه های استان مرکزی

امامزاده محمد عابد

آتشکده آتشکوه

آب گرم محلات

آب‌انبار بلور

آرامگاه پیر مرادآباد

آشنایی با استان مرکزی-مرکزی- استان مرکزی-آشا سیر

بازار نراق

پیست اسکی شازند

معبد خورهه

مسجد و مدرسه سپهداری

مسجد جامع شش ناو

روستای هزاوه (زادگاه امیرکبیر)

تالاب میقان

آشنایی با استان مرکزی-مرکزی- استان مرکزی-آشا سیر

حمام چهارفصل

منطقه نمونه گردشگری گردو

مقبره شاه قلندر انجدان

مسجد جامع ساوه

مسجد سرخ

مسجد جامع نراق

آشنایی با استان مرکزی-مرکزی- استان مرکزی-آشا سیر

بازار اراک

چشمه چپقلی

کلیسای مسروپ مقدس

گلستان‌های محلات

سرچشمه محلات

خانه امام خمینی

خانه معتمدالایاله

خانه حاج‌آقا محسن اراکی

خانه حاج‌حسین خاکباز محسنی

خانه حسن‌پور

آشنایی با استان مرکزی-مرکزی- استان مرکزی-آشا سیر

خانه میرزا هدایت‌الله وزیردفتری

خانه عبدالعظیم قریب

حمام لکان

سد پانزده خرداد

غار آزادخان

غار چال‌نخجیر

آشنایی با استان مرکزی-مرکزی- استان مرکزی-آشا سیر

عمارت امیر مفخم بختیاری

کاروانسرای دودهک

یخچال مهدی‌آباد

یخچال نیم‌ور

قلعه سالار محتشم

سوغات استان مرکزی

این استان دارای خوراکی ها، صنایع دستی و منسوجات ویژه خود می باشد که برای گردشگران دارای جذابیت بسیاری است و در زیر به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

نان فطیر

ترخینه

انار

انگور

گل و گیاهان زینتی محلات

عسل

فرش ساروق

جوزغند

گیوه‌