88767090 | 0939 147 0167

خوراکی های شیراز کدامند

استان فارس که از کهن ترین استان های ایران محسوب می شود به دلیل پهناوری و شرایط اقلیمی ویژه خود بسیار مکان مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد که در تمام فصول سال به این استان مسافرت می کنند و از اماکن گردشگری و تفریحی متنوع آن دیدن می کنند اما جاذبه های گردشگری سفر فقط به اماکن طبیعی و تاریخی محدود نمی شود.

شاید بتوان به جرئت گفت که خرید سوغاتی بعد از یک مسافرت عالی می تواند بی نظیرترین و شیرین ترین لحظات سفر باشد، از این رو ما قصد معرفی تعدادی از بهترین و شاخص ترین سوغاتی های استان فارس و شیراز را در این صفحه به شما معرفی نماییم.

کلوچه شیرازی

سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

معمولا از بهترین سوغاتی های هر استان شیرینی ها و خوراکی های آن می باشد فارس دارای شیرینی های متنوعی است اما از بهترین آنها کلوچه‌ی شیرازی می باشد که همراه مسقطی عرضه می شود این شیرینی بسیار دل پذیر همانند شیرینی برنجی است که به آن کلوچه شیرازی می‌گویند شما نیز اگر به شیراز مسافرت نمودید حتما خرید این کلوچه را فراموش نکنید.

بادام سوخته

بادام سوخته-سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

 

یکی دیگر از شیرینی های فارس بادام سوخته است طرفداران زیادی دارد و طریقه طبخ آن به این شکل است که بادام و شکر و آب را با هم مخلوط  می نمایند و حرارت می‌دهند تا جایی که شکر در آب حل شود با این کار پوششی شیرین روی بادام را می‌گیرد و طعم خاصی به آن میدهد که بسیار دل پذیر است.

شیرینی یوخه

شیرینی یوخه -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

یوخه نیز نام یکی دیگر از شیرینی های سنتی استان فارس است که مردم مهمان نواز این دیار با آن از مهمانان خود پذیرایی می کنند مواد تشکیل دهنده یوخه عبارتند از خمیری نازک که روی آن با پودر شکر و دارچین تزیین می شود و در مرحله بعد خمیر را رول می نمایند و به قطعات باریک برش می‌زنند و به فروش می رسانند.

مسقطی

مسقطی -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

مسقطی که بهترین و پرطرفدارترین سوغاتی‌ شیرازی ها می باشد، در واقع حلوایی است سنتی که با نشاسته و مغز پسته مخلوط و تزیین می‌شود و در انواع گوناگونی مانند زعفرانی، پسته‌ای، گل محمدی، زرشکی تهیه می شود.

حلوا‌ی کاسه‌ای

حلوا کاسه ای -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

حلوای کاسه ای که از مخلوط کردن آرد برنج، شکر، آب، گلاب، روغن و زعفران تهیه می‌شود یکی دیگر از شیرینی های شیراز می باشد که دارای سابقه طولانی میان مردم این شهر است و به این جهت آن را حلوای کاسه ای می نامند که برای پذیرایی آن را در کاسه می ریختند و جلوی مهمان می گذاشتند.

رنگینک

رنگینک -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

این خوراکی که بیشتر به عنوان دسر استفاده می شود بسیار دلپذیر است و به دلیل مواد فراوانی که در آن استفاده می شود بسیار مقوی است و به جزء شهرهای جنوبی کشور در شیراز نیز رواج فراوان دارد به خصوص در ماه رمضان برای وعده‌ی افطار این دسر را مهیا می نمایند.

مطالب مرتبط  ابیانه کجاست

مواد تشکیل دهنده آن عبارتند از آرد، روغن، خرما و گردو که برای تزیین استفاده می شود و در نهایت آن را با پودر نارگیل و مغز پسته به اتمام می رساند و سرو می کنند.

دمنوش های گیاهی فارس

دمنوش -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

همان طور که اشاره کردیم شیراز به خاطر وضعیت آب و هوایی ویژه ای که دارد، دارای باغ‌ها و بوستان های  فراوانی می باشد که چشم بینندگان را مجذوب خود می کند از این رو بسیاری از گیاهان دارویی در این شهر رشد می‌کنند پس عرقیات گیاهی در این شهر فراوان بدست می آید مانند عرق بهارنارنج، بیدمشک، گلاب، نسترن و… اشاره کرد.

شیراز به خاطر وضعیت آب و هوایی خاصی که دارد، باغ‌ها و گلستان‌های زیادی را در دل خود جای داده است و بسیاری از گیاهان دارویی در این شهر رشد می‌کنند. به همین دلیل، عرقیات گیاهی در این شهر فراوان است و به روش‌های مختلف تهیه می‌شود. از میان مشهورترین عرقیات گیاهی که در شیراز طرفداران زیادی بین اهالی و گردشگران دارد می‌توان به عرق بهارنارنج، بیدمشک، گلاب، نسترن و…

عرق بیدمشک

بیدمشک -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

بیدمشک نام درختی است که دارای گل‌ هایی به رنگ زرد می باشد و  در اواخر اسفند و اوایل فروردین شکوفه های آن فضا را عطر آگین می کند عمر شکوفه دهی بیدمشک تقریبا ۱۵ روز است. عرقی که از این گیاه بدست می آید درای خواص درمانی فراوانی می باشد و مخصوصا برای بیمارانی که از تشنجات عصبی رنج می برند مناسب است.

عرق نسترن

نسترن -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

یکی دیگر از گل هایی که در شیراز فراوان رشد می کند نسترن است که گلی خوش بو و زیباست دمنوش آن نیز معطر و بسیار مفید است.

گلاب میمند

گلاب میمند -سوغات شیراز-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

 گلاب که برای همگان شناخته شده است و معمولا آن را فقط در کاشان و نیاسر جستجو می کنند یکی از عرقیجات شاخص شیراز نیز محسوب می شود که در ناحیه روستای تاریخی میمند پرورش داده می‌شود و یکی از مرغوب‌ترین گلاب‌ها در ایران می باشد.

از دیگر سوغات های شیراز و فارس عبارتند از آبغوره و لیموی شیرازی که در کازرون و انجیر در استهبان، گوجه و ذرت.