// آشنایی با خوزستان | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

از خوزستان بیشتر بدانید

استان خوزستان که در جنوب کشور قرار دارد از پیشینه بسیار غنی برخوردار است و در سال ۱۳۱۶ به شکل رسمی تشکیل شده است خوزستان که از استان های وسیع کشور می باشد که دارای شهرستان های بسیاری است که مهمترین آنها دزفول، شوش، خرمشهر، آبادان می باشد که بعد از اهواز از با ارزش ترین شهر های این استان می باشند. جمعیت خوزستان در سال ۱۳۹۵ برابر با ۶٬۴۳۴٬۵۰۱ نفر بوده است، مساحت این استان در دوران مختلف تغییرات فراوانی کرده است اما امروز حدودا برابر با ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع می باشد، خوزستان که از بخش های کهن ایران است دارای پیشینه دیرینی می باشد و اماکن طبیعی و تاریخی گوناگون و متفاوتی در آن به چشم می خورد،اگر علاقهمند به بازدید از اماکن گردشگری خوزستان می باشید ما به شما تورهای خوزستان را پیشنهاد می کنیم.

استان خوزستان با استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهکیلویه بویر احمد، بوشهر و کشور عراق همسایه و هم مرز می باشد.

شهرستان های استان خوزستان

استان خوزستان از تنوع اقلیمی بسیاری برخوراک است و از ۲۷ شهرستان تشکیل شده است که در زیر به معرفی آنها می پردازیم

اهواز اولین و مهمترین شهرستاان این استان می باشد که در سال ۱۳۱۶ تشکیل شده است این شهرستان مرکز استان خوزستان می باشد در این شهرستان اقلیت های بسیاری زندگی می کنند که برای نمونه می توان به فارس ها، عرب ها، بختیاری ها اشاره کرد، اهواز دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است که پل معلق و مسجد جامع از مشهورترین آنهاست.

شهرستان آبادان که یکی دیگر از شهرستان های خوزستان می باشد دارای مردم خون گرم و مهمان نواز می باشد که در تمام ایران از شهرت بسیاری برخوردار هستند، هانگونه که از نام این شهرستان مشخص ریشه آن از آب گرفته شده است و بر اساس مدارک موجود به معنای محل نگه داری آب بوده است.گویش بیشتر مردم در این شهر عربی و فارسی با لهجه آبادانی می باشد. مسجد رنگونی‌ها از جاذبه های منحصر به فرد این شهر است که بسیار چشم نواز می باشد.

شهرستان آغاجاری که در سال ۱۳۹۱ تشکیل شده است دارای جمعیت تقریبی ۱۵هزار نفر می باشد این خطه نیز مانند دیگر مناطق خوزستان دارای اقوام گوناگونی است که مهمترین آنها فارس ها، عرب ها و لر های بختیاری و تعداد کمی ترک می باشند که در این شهرستان زندگی می کنند. آغاجاری از بخش های نفت خیز خوزستان می باشد.

شهرستان امیدیه که در سال ۱۳۷۵ به شکل رسمی تشکیل شد و ۸۵۱۹۵ نفر جمعیت دارد و اکثریت قومیتی آن را فارس ها و بختیاری ها تشکیل می دهند این شهرستان در جنوب این استان قرار دارد.

شهرستان اندیکا که در سال ۱۳۸۶ به شکل رسمی تشکیل شده است این شهرستان دارای مناطق باستانی بسیاری است که زبان گویای تاریخ و تمدن این شهرستان است که پیشینه آن را به دوران قبل از ورود آریایی ها یعنی عیلامیان بازمی گردد.

شهرستان اندیمشک که دارای ۲۰۵٬۱۸۰ نفر سکنه است از مناطق تاریخی و زیبای شمالی استان خوزستان می باشد، که در کناره کوه زاگروس قرار گرفته است رود کرخه از این شهرستان عبور می کند و آن را سیراب می نماید و با توجه به همین موضوع است که اندیمشک یکی ار قطب های کشاورزی خوزستان است، اکثریت اهالی اندیمشک با گویش لری صحبت می کنند.

شهرستان ایذه که با مجسمه های ویژه خود که از نمادهای ایل بختیاری است در استان خوزستان قرار گرفته است نام پیشین ایذه مال امیر بوده است و از بخش های تاریخی این منطقه می باشد که از دوران عیلامیان آثار فراوانی در آن بدست آمده است.غالب اهالی ایذه را لرهای بختیاری تشکیل می دهند.از اماکن شایان اهمیت آن می توان به روستای شمی اشاره نمود که تندیس های پیدا شده در آن گویای سابقه و دیرینگی آن است.

شهرستان باغ‌ملک که دارای ۹۳۰۰۰ نفر جمعیت می باشد در سال ۱۳۷۱ به شکل رسمی تشکیل گردید این ناحیه در جنوب استان قرار دارد و مردم آن نیز همانند شهرستان ایذه به زبان بختیاری صحبت می کنند، باغ‌ملک دارای قدمت بیش از ۵ هزار سال می باشد و بقایایی از سازه های دوره ساسانی در آن به چشم می خورد.

شهرستان باوی که از شهرستان های تقریبا جدید خوزستان می باشد، در سال ۱۳۸۹ تشکیل شد مرکز این بخش شهر ملاثانی می باشد که در میانه خوزستان قرار دارد و دارای جاذبه های فراوان تاریخی و طبیعی می باشد.زبان اکثریت مردم این خطه عربی و فارسی با لهجه شوشتری می باشد.نام مرکز این استان که ملاثانی است ریشه در نام یکی از قبایل عرب زبان دارد که در اینجا زندگی میکردنند و خاندان حمید یا آل حمید خوانده می شدند.

شهرستان بندر ماهشهر که از نام آن مشخص است یکی از بندرگاه های جنوب ایران می باشد که در سال ۱۳۳۹ به شکل رسمی ایجاد شد اما این نباید باعث این اشتباه گردد که قدمت این محل را به دوران معاصر محدود کنیم خیر از آثار و متون تاریخی چنین استنباط می شود که از دوران پیش از اسلام و به خصوص ساسانیان در این قسمت آمد و شد تجار و بازرگانان در جریان بوده است.

شهرستان بهبهان که از شهرستان های کهن و با اهمیت ایران در دوران ساسانیان بوده است در سال ۱۳۱۶ تبدیل به شهرستان شد، این قسمت از خوزستان که بهبهان نیز در آن قرار گرفته است دارای اقلیمی بسیار عالی و مناسب می باشد به شکلی که این شهرستان را به یکی از مناطق مناسب خوزستان برای کشاورزی نموده است. بهبهان دارای  ۵۱۷’۲۱۳ نفر سکنه می باشد که از اقوام فارس و بختیاری تشکیل شده اند.با توجه به طبیعت فوق العاده این شهر از گذشته نرگس زار های زیبای آن چشم هر بیندده را به خود معطوف می گردانیده است.

شهرستان حمیدیه نام یکی دیگر از بخش های خوزستان است که دارای جمعیت بالغ بر ۴۸۹۳۵ نفر می باشد با توجه به افزایش سکنه این شهرستان در سال ۱۳۹۱ این شهرستان از بخش ارتقاء پیدا کرده و تبدیل به شهرستان شد که موجب خوشحالی مردم این شهرستان شد.

شهرستان خرمشهر که یکی از معروف ترین قسمت های خوزستان است دارای تاریخ پر فراز و نشیبی است که از خون بارترین و قهرمانانه ترین دوران آن در زمان حمله عراق و اتفاقات پس از آن می باشد،این شهرستان که با تصاویر مسجد جامع‌اش جاودان شده است در سال ۱۳۱۶ دوران پهلوی اول به شکل رسمی تاسیس شد.اهالی مهمان دوست و مهربان خرمشهر به زبان های عربی و فارسی صحبت می کنند، بر اساس سرشماری سازمان آمار جمعیت این شهرستان تقریبا برابر با ۱۵۵٬۰۰۰ هزار نفر می باشد.

شهرستان دزفول که ریشه نام آن با رودخانه دز پیوند خورده است از مناطق دیدنی خوزستان می باشد که در سال ۱۳۲۵ به شکل رسمی تشکیل شد، جالب است بدانید که در دزفول نوع خاصی از برنج کشت می شود که طعم خاص و عطر و بوی ویژه ای دارد اما دزفول تنها در مناطق طبیعی خلاصه نمی شود و مملو از اماکن تاریخی و جاذبه های باستانی هست که از هزاره های اولیه ورود انسان به این خطه تا دوران اسلام و پس از آن نیز ادامه دارد، جالب است بدانید در دزفول اقوام گوناگونی چون لرهای خون گرم بختیاری، ترک ها و عرب ها به همراه اقلیتی از اقوام کرد نیز سکنی دارند.

شهرستان دشت آزادگان که از بخش های قدیمی ایران و خوزستان است دارای مردم دلیر و شجاعی است مرکز این شهرستان شهر سوسنگرد هست، دشت آزادگان در سال ۱۳۲۳ به شکل رسمی تشکیل گردید این شهرستان که در جوار کشور عراق قرار دارد دارای اکثریت قومیتی عرب می باشد و ۱۲۶٬۸۶۵ نفر جمعیت دارد.

شهرستان رامشیر نام یکی دیگر از بخش های خوزستان است که دارای جمعیت تقریبی ۵۰ هزار نفر می باشد که به اقوام عرب، لر بختیاری و فارس تقسیم شده اند، این شهرستان در سال ۱۳۸۴ به شکل رسمی تاسیس شد، به دلیل عبور رودخانه جراحی از نزدیک این شهرستان اهالی این شهر در شغل ماهیگیری دارای تجربه فراوانی هستند که هزاران سال پیش شکل گرفته است.بر اساس اسناد تاریخی دیرینگی این شهرستان به دوران هخامنشیان بازمیگردد و سازنده اولیه این منطقه را اردشیر می دانند.

شهرستان رامهرمز که محل گرد هم آیی قوم بختیاری می باشد جمعیت نسبتا بزرگی را شکل داده است که ۱۲۰٬۱۹۴ نفر می باشند،

این شهرستان همان گونه که شاید از عنوان آن برای شما قابل پیش بینی باشد در زمان هرمز که از پادشاهان مقتدر خاندان ساسانی بود ایجاد شد، اما به شکل رسمی در سال ۱۳۳۷ تاسیس گردید و تا کنون نیز تغییرات دیگردی در آن اتفاق افتاده است.

شهرستان شادگان که در سال ۱۳۵۸ به شکل رسمی ایجاد شد در جنوب استان خوزستان کناره خلیج فارس قرار گرفته و بدین سبب به آب های آزاد راه دارد، نام این شهرستان در گذشته  الدورق بوده است مردم این ناحیه دارای آداب و رسوم خاص خود می باشند که در عروسی ها و ماه های رمضان و محرم می توان آن را مشاهده کرد.

شهرستان شوش که مرکز حکومت های عیلام، هخامنشیان، ساسانیان بوده است خود به تنهایی یکی از جاذبه های ثبت شده ایران در یونسکو می باشد جمعیت شوش در آخرین سرشماری سازمان آمار کشور برابر با ۱۸۹٬۷۹۳ نفر بوده است، جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی در شوش این شهر را به یکی از مقاصد مورد علاقه ایران تبدیل نموده است.

شهرستان شوشتر  که با سازه های آبیش از شهرت جهانی برخوردار است در فاصله چند کیلومتری شوش قرار دارد و یکی از مناسبترین اماکن گردشگری خوزستان می باشد.اکثریت غالب این شهرستان را فارس ها که با لهجه شوشتری صحبت می نمایند و لر های بختیاری تشکیل می دهند.

شهرستان کارون که در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد دارای جمعیت ۲۰۰ هزار نفر می باشد کوت عبدالله  نام مرکز این شهرستان است . اکثریت ساکنین این شهرستان را عرب های خوزستان تشکیل میدهند که بسیار با صفا و مهمان نواز می باشند.

شهرستان گتوند که دارای جمعیت ۶۵ هزار نفر می باشد دارای اکثریت بختیاری می باشد که با زبان لری بختیاری صحبت می نمایند، آرامگاه قیصر امین پور شاعر معاصر در این شهر قرار گرفته است. نام این استان به احتمال زیاد از قوم گوتی که پیش از آریایی ها در این قسمت سکونت می کردند گرفته شده است.

شهرستان لالی که در سال ۱۳۶۹ به شهرستان ارتقاء یافت محل سکونت قوم بختیاری می باشد، مردم این دیار مانند دیگر بخش های بختیاری نشین خوزستان دارای آداب و رسوم خاص خود می باشند که در اعیاد و جشن ها خود نمایی می کنند.

شهرستان مسجدسلیمان که شهر اولین چاه نفت ایران است دارای اماکن گردشگری بسیاری می باشد که به طبیعی و تاریخی تقسیم می شوند که مهمترین آنها عبارتند از منطقه نمونه گردشگری تاراز و روستای سوسن سرخاب که در اطراف شهرستان مسجد سلیمان پخش شده اند.

شهرستان هفتکل که در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد پیش از این با عنوان  طوف سفید از آن یاد می شده است  جمعیت تقریبی این استان برابر با ۲۳٬۶۳۳ هزار نفر می باشد.

شهرستان هندیجان که از بخش های تاریخی خوزستان است که به خلیج فارس می رسد و درواقع یکی از بندرگاه های خوزستان است جمعیت این شهرستان برابر با ۳۵٬۹۳۲ هزار نفر می باشد که به اقوام  لر بختیاری و فارس ها که با گویش خاص منطقه صحبت می کنند تقسیم شده اند.

شهرستان هویزه که آخرین بخش استان خوزستان می باشد در سال ۱۳۸۷ تشکیل شد اکثر ساکنین این شهرستان اقوام عرب هستند بنای اولیه این شهرستان را تاریخ نگاران به دوران شاپور ساسانی می رسانند اما آثار بسیاری از دوران پیش از هخامنشیان و عیلامیان در اطراف این منطقه بدست آمده است.

تاریخچه خوزستان

استان خوزستان که در جنوب کشور ایران قرار دارد دارای پیشینه بسیار کهنی است، در مورد قدمت آن بین تارخ دانان و باستان شناسان اختلاف نظر وجود دارد اما براساس اسناد و آثار موجود در خوزستان از ۱۰ هزار سال قبل در این ناحیه تمدن و یک جا نشینی که تحت تاثیر تمدن بین النهرین  قرار داشت آغاز و در دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان نیز ادامه یافت نام خوزستان الهام گرفته از نام خورشید می باشد، در دوران اسلام اعراب که به ایران وارد شده بودند در سال ۱۹ هجری قمری این بخش را فتح نمودند، و تا چند سده بعد نیز به ثبات نرسید تا اینکه در زمان قدرت گرفتن معزالدوله دیلمی، در سال ۳۳۴ هجری قمری، این خطه را نیز به قلمرو خود اضافه نمود. یکی از خاندان های عرب که در خوزستان قدرت یافتند، مشعشیان بودند که در حدود سال های ۸۴۵ تا ۹۱۴ هجری قمری با قدرت و مجد بسیار در خوزستان و نواحی مجاور آن حکم می راندند تا اینکه در دوران اوج گیری قدرت صفویه به زیر سلطه آنها در آمدند که تا سال ۱۱۵۰ ادامه یافت مرکز فرمانده آنها منطقه حویزه یا هویزه و نواحی مجاور آن بود.

اما با ضعیف شدن خاندان صفویه هرج و مرج در خوزستان نیز بوجود آمد و ویرانی هایی در آن به وسیله اقوام مهاجم که بیشتر اعراب بودند اتفاق افتاد تا اینکه در سال ۱۱۵۰ هجری قمری نادر شاه افشار توانست خاندان مشعشیان را از براند، پس از آن بود که در این منطقه پیشرفت هایی ایجاد شد، در زمان خاندان ترک زبان قاجار فتحعلی شاه قاجار، این سرزمین خوزستان را به دو ناحیه تقسیم نمود. بخش های شمال شامل شهرهای شوشتر و دزفول و حویزه بود که به عنوان بخشی از ایالت کرمانشاهان تبدیل شد و به فرمان محمد علی میرزا دولتشاه، که یکی از شاهزادگان قاجار بود اداره می شد و بخش جنوبی خوزستان که شامل شهرهای رامهرمز و فلاحیه و هندیجان بود زیر مجموعه ایالت فارس قرار گرفت، در سال ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ناصر الدین شاه آرامشی نسبی به خوزستان بوجود آورد، در سال ۱۲۷۶ هجری قمری به دستور ناصر الدین شاه قاجار، شهر ناصری یا اهواز را ایجاد کرد

پس از روبه پیشرفت نهادن ایران و در نخستین تقسیمات کشوری، که بوقوع پیوست ایران به چهار ایالت و ۱۲ ولایت تقسیم گردید که خوزستان نیز یکی از آن ایالت  بود، زمانی که وزارت کشور ایران در دوران پهلوی تصمیم به ایجاد نو آوری و ایجاد نظم جدید نمود در سال۱۳۱۶ خوزستان را به عنوان بخشی از استان غرب تبدیل نمود.

خوزستان  که متاسفانه از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ تا آخرین روز جنگ ایران و عراق همواره صحنه عملیاتهای مختلف ایران بود، امروزه خوزستان که یکی از قسمت های مهم کشور می باشد دارای پالایشگاه های نفت متعددی است و، رو به پیشرفت و طرقی گذاشته است.

جاذبه های خوزستان

استان پهناور و تاریخی خوزستان دارای جاذبه های فراوانی است که به دسته های طبیعی و تاریخی تقسیم می شود برای آشنایی بیشتر شما با این جاذبه ها ما در اینجا به معرفی تعدادی از بهترین نمونه های آن می پردازیم.

آبشارهای شوشتر

آسیاب‌های آبی

آرامگاه حزقیل نبی

آرامگاه دانیال نبی

آشنایی با خوزستان - استان خوزستان - آشا سیر

آرامگاه یعقوب لیث

اروندرود

بافت قدیمی شهرشوشتر

تالاب شادگان

تالاب هور العظیم

پل سفید اهواز

آشنایی با خوزستان - استان خوزستان - آشا سیر

تپه چغامیش

سد دز

شهر باستانی آسک

قلعه ارجان

قلعه داودختر

قلعه سلاسل

قلعه شوش

کاخ آپادانا شوش

کلیسای ارامنه آبادان

آشنایی با خوزستان - استان خوزستان - آشا سیر

مسجد جامع خرمشهر

منطقه گردشگری کوشک

مسجد جامع شوشتر

مسجد رانگونی‌ها

معبد چغازنبیل

موزه آبادان

آشنایی با خوزستان - استان خوزستان - آشا سیر

نرگس زارهای زیبای بهبهان

سوغات خوزستان

خوزستان که جایگاه اقوام مختلف است دارای آداب و رسوم گوناگونی است که در هر گوشه از آن به شکل ویژه خود قابل مشاهده است از مهمترین جاذبه های هر استان می توان به خوراکی ها و منسوجات آن اشاره کرد در پایین ما به معرفی تعدادی از جاذبه های اصلی خوزستان می پردازیم.

خرما

شیره خرما

قند خرما

رنگینک

کلیچه

کپوبافی

گلیم‌بافی

حلواشکری

خراطی

قلم‌زنی

بوریابافی

مرکبات