88767090 | 0939 147 0167

از کرمان بیشتر بدانید

استان کرمان که در دل کویرهای ایران قرار دارد یکی از زیبا ترین استان های کشور می باشد و دارای اماکن گردشگری فراوانی است که در این پهناورترین استان سرزمین ما قرار گرفته است تاریچه کرمان به هزاره های پیش از تاریخ باز می گردد و از تاریخ و طبیعت ویژه ای برخوردار است که با توجه به قرار گرفتن در دل کویر اکثریت دشت های و سیع کویر های بی کران می باشد که دارای پوشش و جانوران خاص خود می باشند. از مهمترین ویژگی های کرمان که قابل ذکر می باشد این است که تعداد ۶ اثر از ابنیه ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو در کرمان قرار دارد که این بخش را منحصر به فرد کرده است اگر علاقهمند هستید که اماکن گردشگری کرمان را ببینید ما به شما تور کرمان را پیشنهاد میدهیم.

استان کرمان که به شکل رسمی در سال ۱۳۱۶ تشکیل گردید دارای بیشترین وسعت در بین استان های کشور می باشد که برابر با ۱۸۱٬۷۸۵ کیلومتر هست جمعیت کرمان نیز برابر با ۳٬۱۶۴٬۷۱۸ نفر می باشد که در سال ۹۵ به وسیله سازمان آمار کشور سرشماری گردیده است با توجه به اینکه کرمان دارای چاذبه های گردشگری بی نظیری است سالانه هزاران نفر با هدف بازدید این شهرستان زیبا به این مسافرت می نمایند با توجه به مورارد گفته شده ما نیز برای شما تور کرمان را در نظر گرفته ایم امیدواریم در این صفحه اطلاعات لازم  برای سفر به کرمان را به شکل مطلوب در اختیار شما گذاشته باشیم.

استان کرمان که با توجه به پهناوری و اندازه اش یکی از استان های کشور می باشد که همسایه های بسیاری است که عبارتند از خراسان جنوبی، یزد، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان می باشد.

شهرستان های کرمان

این استان که دارای ۲۳ شهرستان می باشد که در زیر به معرفی خلاصه ای از آنها می پردازیم تا شما با شمه ای از تاریخ . جاذبه های آن آشنا شوید.

شهرستان ارزوئیه که در سال ۱۳۸۹ تاشکیل شد در کنار شهرستان بافت و سیرجان قرار گرفته است و یکی از مناطق قدیمی کرمان می باشد که دارای جاذبه های گوناگونی است و دارای تپه های تاریخی بسیاری است که از لحاظ باستان شناسی از اهمیت بسیاری برخوردار است، ارزوئیه که در جنوب استان کرمان قرار دارد از مناطق کم باران استان محسوب می شود.

شهرستان انار که از مناطق کوچک کرمان می باشد در سال ۱۳۸۸ به شکل رسمی تاسیس شد تعداد تقریبی سکنه این شهرستان برابر با ۳۶٬۸۹۷ نفر می باشداین ناحیه از مناطق کم باران کشور و استان کرمان می باشد که اصتلاحا آن را فقیر می نامند، اما جالب است که بدانید با وجود خستی که طبیعت در این شهرستان به خرج میدهد، اما سابقه تاریخی شهر انار به دوران ابتدای ورود اسلام بازمیگردد و در متون تاریخی به آن آبان گفته می شده است.ارگ تاریخی این شهرستان و کاروانسرای عهد صفوی این شهرستان از جمله دیدنی های انار می باشد.

شهرستان بافت که اگر بخواهیم  یکی از ناحیه های خوش آب وهوا و ییلاقی کرمان را ذکر کنیم باید از آن نام ببریم در جنوب غربی کرمان قرار دارد و مقصدی بسیار ایده آل به خصوصوص در فصل بهار محسوب می گرددتاریخ کهن و بیش از ۱۰۰۰ ساله بافت که در گذشته باخته خواند می شده گویای وجود جاذبه های فراوان تاریخی، طبیعی در آن می باشد که مهمترین آن عبارتند ازپارک ملی خبر، منطقه حفاظت شده انجرک و آبشار زیبا و چشم نواز بنگان که هر بیننده را محسور خود می کنند. همچنین باغ های گردو این شهرستان از شهرت بسیاری در سطح استان برخوردار می باشد. بافت دارای ۸۴٬۱۰۳ نفر جمعیت می باشد.این شهرستان که به دلیل ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر کوه شاه عنوان بام جنوب ایران را یدک می کشد از مناظر طبیعی و بکر کشور می باشد که کوهنوردان و طبیعت دوستان بسیاری به طرف خود جذب می کند.

شهرستان بردسیر که در سال ۱۳۵۸ به عنوان یکی از نواحی میانی استان کرمان تبدیل به شهرستان شد امروزه دارای ۵ شهر می باشد که ۷۳٬۷۳۸ نفر جمعیت را در خود جا داده است بردسیر از مناطق بکر ایران می باشد که پوشش جانوری و گیاهی کم مانندی دارد و یکی از قطب های برداشت گل محمدی (گلاب) می باشد، درباره نام گزاری این شهرستان نظریات مختلفی در بین کارشناسان مطرح است که مهمترین آن به دوران ساسانیان و موسس آن یعنی اردشیربابکان باز میگردد.از جاذبه های گردشگری مهم بردسیر می توان به تل بلیس اشاره کرد که قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد.

شهرستان بم که در مورد قدمت و دیرینگی آن صحبت کردن کار دشواری می باشد از مهمترین سایت های باستانی کرمان و حتی جهان می باشد.با وجود اینکه پیشینه بم به هزارها سال پیش (تاریخ تقریبی ۷ تا ۱۰ هزار ساله) می رسد اما متاسفانه در سال ۸۴ و پس از زلزله مهلکی که در این ناحیه اتفاق افتاد هنوز موفق به قد راست کردن ننموده است.همچنین بم دارای نخلستانهای متععد می باشد که همه ساله به کشور های گوناگون صادر می شود.نام بم که در اساطیر و شاهنامه نیز بیان شده است (هفتواد) خود گواه جایگاه مهم این شهرستان در دوران پیش از اسلام بوده است.

اگر شما علاقهمند به تاریخ و باستان شناسی می باشید بدون شک باید به شهرستان جیرفت مسافرت نموده و جاذبه های گردشگری و سایت ها و تپه های باستان شناسی موجود در آن را مشاهده نماید.جیرفت که در سال ۱۳۲۵ به شکل رسنی تشکیل شد دارای جمعیت

مطالب مرتبط  جاذبه های استان فارس را بیشتر بشناسید

۳۰۸٬۸۵۸ نفر  می باشد که در سال ۹۵ از طرف سازمان آمار کشور اعلام گردید.نام این شهرستان که از موقعیت طبیعی آن الهام گرفته شدده است به معنای محل پست می باشد و این با توجه به موقعیت جغرافیایی جیرفت سازگار است، از اماکن گردشگری مهم این شهرستان می توان به شهر دقیانوس و تپه‌های کنار صندل نام برد که از آثار به جا مانده از تمدن های قبل از ورود آریایی ها به فلات ایران می باشد. از مزایای مهم این شهرستان که رفت و آمد را در آن آسان نموده است وجود فرودگاه در جیرفت می باشد.

شهرستان رابر که از شهرستان های کوچک استان کرمان می باشد، دارای ۳۴٬۳۹۲ نفر جمعیت می باشد و در سال ۱۳۸۸ به شکل رسمی تشکیل شد نام این شهرستان که مربوط  به دوران پیش از اسلام و زمانی می باشد که اقوام اولیه آن به این ناحیه رسیدند و با قطع کردن درختان این منطقه محل سکونتی برای خود احداث کردند (که اصتلاحا درخت ها را بریدن و به آن رابُر گفتند).از مناطق دیدنی رابر می توان به تل کوشک، چشمه عروس: اشاره کرد.

شهرستان راور که در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد در شمال استان کرمان قرار دارد که دارای جاذیه های گردشگری بسیاری چون قلعه قهقهه، کاروانسرها های متععد و آثار به جا مانده از زمان پیش از اسلام می باشد که در راور خود نمایی می کند، وجود درختان سرو ۳ هزار ساله در این خطه بیانگر وجود تاریخ و تمدن در این ناحیه می باشد.همچنین مردم راور دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود است و قالی های سنتی این شهر که حاصل دست رنج بانوان هنرمند کرمانی می باشد گویای فرهنگ و تمدن غنی این شهرستان می باشد.

شهرستان رفسنجان که در سال ۱۳۲۴ به شکل رسمی تاسیس شد دارای بافت منحصر به فرد می باشد و پوشش گیاهی و جانوری خاص خود را دارد و پسه مهمترین سوغات آن می باشد که از شهرت جهانی برخوردار است همچنین معادن مس این شهرستان نیز از لحاظ اقتصادی برای کشور ارزش فراوانی دارد، جمعیت تقریبی رفسنجان برابر با ۲۸۷٬۹۲۱ نفر می باشد از جاذبه های مهم رفسنجان می توان به معبد آناهیتا اشاره کرد که از دوران پیش از اسلام در این شهرستان بوجود آمده بوده است، تعداد اماکن گردشگری موجود در رفسنجان در دوران معاصر و به خصوص قاجاریه بسیار می باشد.

شهرستان رودبار جنوب که در جنوب شرقی استان کرمان قرار دارد در سال ۱۳۸۴ به شکل رسمی تشکیل شد و دارای جمعیتی بالغ بر ۱٢٨٬۴۲۱ نفر می باشد.

شهرستان ریگان که اهالی بسیار مهمان دوست و باصفایی دارد در سال ۱۳۸۶ تشکیل شد و ۶۶٬۳۳۵ نفر جمعیت را در خود جا داده است، شهر ریگان از مناطق گرم و بسیار کم بارش کرمان می باشد، متاسفانه رایگان از بخش های طوفان خیز کشور در کرمان می باشد که در فصل های بهار و تابستان بسیار بحرانی و ناهنجار می باشد، مرکز این شهرستان محمود آباد نام دارد و مردم مهربان و با ایمانی دارد.

شهرستان زرند که در سال ۱۳۵۴ به شکل رسمی تاسیس شد از مناطق تاریخی و کهن کرمان می باشد که دارای اماکن گردشگری بسیاری است که مهمترین آن تپه های باستان شناسی موجود در زرند می باشد.پیشینه زرند به دوران هخامنشیان و قبل از آن بازمیگردد.زرند هم به مانند رفسنجان مملو از معادن صنعتی می باشد.اما نکته جالب در مورد زرند پیدا شدن فسیل جای پای دایناسور در این منطقه می باشد.

شهرستان سیرجان که در سال ۱۳۲۳ تشکیل شد ۳۲۴٬۱۰۳ نفر جمعیت دارد تاریخ ایجاد سیرجان به دوران اساطیر و پیش از تاریخ باز می گردد از جاذبه های ویژه این شهرستان می توان به قنات های دوران ساسانی اشاره کرد همچنین به دلیل گرمای هوای تعداد بسیاری یخچال در این بخش ساخته شده است که از لحاظ معماری شاهکار مردمان کویر نشین محسوب می شود، همچنین بادگیرهای چپقی از جالب ترین و بی نظیر ترین جاذبه های سیرجان می باشد.

شهرستان شهربابک که در سال ۱۳۵۴ به صورت رسمی به شهرستان ارتقاع پیدا کرد در سال ۹۵ دارای ۱۰۳,۹۷۵نفر سکنه بوده است و پیشینه آن به دوران قبل از ورود آریایی ها به فلات ایران باز می گردد روستای میمند  که از جاذبه های ثبت شده در یونسکو می باشد در این شهر قرار دارد و همه ساله گردشگران بسیاری را به طرف خود جذب می کنند، عمارت موسی خانی نیز از جاذبه های چشم نواز شهر بابک می باشد.

شهرستان عنبرآباد که درسال ۱۳۸۲ به شکل رسمی تشکیل شد ۸۵٬۹۴۲ نفر در آن سکونت داشته اند و این منطقه که دارای پوشش گیاهی خاص خود می باشد یکی از گونه های نادر و کم یاب را در خود حفظ نموده است که به آن  جگ که نوعی درخت محلی گفته می شود.

شهرستان فاریاب که در سال ۱۳۸۹ به شکل رسمی تشکیل شد دارای مردم مهمان نواز و مهربان می باشد که با آغوش باز به استقبال گردشگران و مسافرینی که به این شهرستان مسافرت می کنند می پردازند.

شهرستان فهرج که در سال ۱۳۸۸ ایجاد شد دارای ۶۸٬۰۳۸ نفر جمعیت می باشند، و یکی از قطب های کشاورزی کرمان می باشد،

و در آن اماکن گردشگری بسیاری از دوران پس از اسلام می باشد.

شهرستان کوهبنان که در شمال استان کرمان قرار دارد، در سال ۱۳۸۳ به عنوان یکی از شهرستان های شمالی کرمان ایجاد گردید و دارای جمعیت نزدیک به  ۲۱٬۷۲۱ نفر می باشد که شامل دو شهر اصلی است دلیل نام گذاری این شهرستان به این عنوان به خاطر وجود کوه های مرتفع در این ناحیه می باشد.کوهبانیان که از گذشته های دور مهد علم و دانش بوده است یکی از قطب های ادیب پرور ایران بوده است و آرامگاه  برهان الدین کوهبنانی گویای این موضوع است.همچنین از دوره های صفویه و قاجار نیز اماکن بسیاری در آن باقی مانده است.

مطالب مرتبط  آشنایی با تهران

شهرستان کهنوج که در سال ۱۳۵۹ به شکل رسمی تاسیس شده است، دارای جمعیتی بالغ بر ۹۵٬۸۴۸نفر می باشد یکی از مناطق مناسب برای کشاورزی در استان کرمان می باشد و محصولاتی همچون خرما، گندم و غلات در کهنوج کشت می شود.

شهرستان منوجان که در سال ۱۳۸۱ تشکیل شد ۶۴٬۵۲۸ نفر سکنه دارد و در جنوب استان کرمان قرار دارد، مرکز این شهرستان شهر منوجان نام دارد و دارای آثار تاریخی چون قلعه ۵۰۰ ساله می باشد.اما این منطقه نیز متاسفانه مانند دیگر بخش های کرمان با مشکل کم آبی مواجه است.

شهرستان قلعه‌گنج که در ساال ۱۳۸۴ تشکیل شد در جنوبی ترین قسمت کرمان قرار گرفته است و دارای  ۷۶،۴۹۵ نفر جمعیت می باشد این شهرستان دارای تاریخچه بسیار کهنی می باشد که به دوران پیش از اسلام و باز می گردد علت نامگزاری این شهرستان به این عنوان را تمول و دارایی فراوان اهالی این منطقه ذکر نموده اند.

شهرستان کرمان که مرکز این استان است بزرگترین و پرجمعیت ترین بخش استان کرمان می باشد که ۷۳۸٬۷۲۴ نفر  سکنه را در خود جا داده است.شهرستان کرمان دارای ۸ شهر می باشد اوج شکوفایی کرمان به دوران زندیه بازمیگردد، البته در زمان قاجار نیز شاهزادگان بسیاری در کرمان سکونت داشتند و به آبادانی و ساخت ابنیه فوق العاده ای همچون باغ شازده ماهان و بازار سنتی کرمان اشاره کرد.

شهرستان نرماشیر که در سال ۱۳۸۹ تشکیل شد در نواحی جنوبی کرمان قرار دارد، دارای آب و هوای بسیار مطلوب و مناسبی در مقایسه با دیگر مناطق کرمان می باشد.

تاریخچه کرمان

کرمان که نام آن در کتیبه بیستون که مربوط به دوران هخامنشیان می باشد نیز دیده می شود با نام ایالت کارمانیا ثبت شده است دارای پیشینه چند هزار ساله است و از دوره ساسانیان نیز در کرمان جاذبه های بسیاری همچون آتشکده ها، باغ ها، آب انبار و کاخ های بسیاری در کرمان دیده می شود، کرمان که بعد از اسلام نیز یکی از ولایات مهم ایران بود و شهر سیرجان که به آن شیرجان نیز گفته می شد به تصرف مسلمانان درآمد، اما اهالی آن که همانند دیگر سکنه ایران پیرو آیین زرتشت بودند  به سیستان و خراسان گریختند و همچنان بر دین زردشت باقی ماندند به شکلی که امروزه نیز پس از شهر یزد بیشترن شمار زرتشتیان در این استان سکنی دارند، تا اینکه یعقوب لیث در سده سوم هجری کرمان را به قلمرو خود اضافه نمود، در دوران صفاریان کرمان رونق چشمگیری نموده و به یکی از ولایات آباد ایران تبدیل گردید، در سال ۳۱۵ هجری قمری ابوعلی ابن الیاس از جانب سامانیان بر کرمان حکومت کرد و با آل بویه در افتاد و در این هنگام کرمان به تصرف آل بویه درآمد و پس از چندی که کرمان به دچار آشفتگی شد، تا نوبت به غزنویان رسید که در کرمان حکومت کنند، پس از ترکان غزنوی نوبت به خاندان سلاجقه  رسید  که در کرمان، اعمال قدرت نمایند و تا چند سال بعد نیز این روند ادامه یافت.

در سده ۶ هجری ملک دینار که از سران خاندان غز در کرمان بود تاریخ کرمان همچنان پر تلاطم بود تا در سده ۱۰ هجری

شاه اسماعیل صفوی ایالت کرمان را از آخرین امیر آق قویونلو به در اورد و در دوران طولانی زمام داری صفویه همانند دیگر مناطق ایران پیشرفت کرد، نمونه بارز آن گنجعلی خان می باشد که از معروف ترین خوانین خاندان صفویه بود که در شهر کرمان آثار و ابنیه بسیار بنا کرد که تا امروز نیز باقی می باشد. اما اوج گیری دوباره کرمان به زمان کریم خان زند بود اما با حمله آقا محمد خان قاجار برگی خونین بر تاریخ کرمان افزوده شد.

تا در دوران پهلوی بر اساس اولین قانون تقسیمات کشوری در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی، ابتدا بخشی از استان جنوب بود، اما در اصلاحیه دیگری در همان سال، جزیی از استان هشتم گردید و بعد از آن نیز در دوران انقلاب قدم های رو به جلو در کرمان ادامه یافت.

جاذبه های استان کرمان

کرمان که از بخش های کهن ایران است دارای دیدنی های فراوانی است که همه ساله افراد بسیاری را به طرف خود جذب می کند بدین جهت و برای راحتی هرچه بیشتر شما ما در زیر به معرفی تعدادی از بهترین جاذبه های کرمان می پردازیم.

آتشکده زرتشتیان

ارگ بم

جاذبه های ایران در یونسکو -ارگ بم- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

ارگ راین

بادگیر چپقی

بازار زیبای کرمان

قیصریه در شهر رفسنجان

باغ موزه هرندی

قلعه اردشیر

قلعه دختر

روستای میمند-آشاسیر پارس

روستای سنگی میمند

کنارصندل تپه باستانی در شهرستان عنبرآباد (شهر جیرفت باستان)

مجموعه ابراهیم خان

مجموعه گنجعلیخان

مجموعه وکیل

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه - استان کرمان - کرمان-آشا سیر

مسجد جامع ملک

مقبره مشتاقیه

موزه صنعتی

مقبره پیرجارسوز

میل نادری فهرج

یخدان مؤیدی

سوغات کرمان

این خطه که در دامنه های کویر قرار دارد مردم مهربان و مهمان نوازی دارد که همانند دیگر مناطق کویری دارای دید باز و آداب و رسوم ویژه خود می باشند، که خوراکی ها، غذا ها، شیرینی ها و صنایع دستی بی نظیری می باشد که در لیست زیر به معرفی مهمترین آنها می پردازیم.

برشتو

کلمپه

کماچ سهن

قطاب

قوتو

قاووت

فالوده کرمانی

زیره کرمانی

نان پر

سوهان زرند

مسقطی

پسته

خرما

گردو

گبر دوزی

گلیم شیریکی پیچ

پته دوزی

آجیده دوزی

ظروف مسی