88767090 | 0939 147 0167

چرا باید میدان نقش جهان را دید

اصفهان شهری به عظمت تاریخ که بر کرانه های کویر ایران خود نمایی می کند صحبت کردن درمورد شکوه و عظمت این مکان امری نه چندان طبیعی می باشدد زیرا که وسعت و قدمت اصفهان و تعداد فراوان جاذبه های طبیعی و تاریخیش خود گویای سر ضمیر آن می باشد.اصفهان که همواره اشخاص مختلف را از نواحی گوناگون ایران به طرف خود می کشاند دارای جاذبه های بی مانندی است جاذبه هایی که هر زمان بخواهید از آنها دیدن کنید مملو از جمعیت مشتاق می باشند که با هدف گردش و اغنای نیاز های خود در آنجا حضور دارند که از مهمترین آنها می توان به سی سه پل، پل خواجو، چهلستون، منارجنبان،عمارت عالی قاپو و.. که تنها تعداد کمی از جاذبه های اصفهان می باشند.

تحلیل میدان نقش جهان اصفهان-آشاسیر

 

یکی از نماد های مهم این شهر میدانی می باشد که با اینکه امروزه به دلیل وسعت پیدا کردن شهر دیگر در بخش میانی آن نمی باشد اما کماکان ارزش تاریخی خود را حفظ نموده است شاید پر گویی نباشد اگر میدان نقش جهان را به عنوان ویژه ترین جایگاه این شهر معرفی کنیم محلی که در دوران شکوفایی ایران در زمان پادشاهان صفویه محل اصلی آمد و شد سفیران و بزرگان و تجار خارجی بوده است و پهلو به پهلوی شهر قسطنطنیه می زده است.

تاریخچه میدان نقش جهان

شهراصفهان که در استانی با همین نام قرار دارد از پیشینه بسیار کهنی  برخوردار است که این شهر را بعد از تهران تبدیل به دومین شهر مهم کشور نموده است.

تحلیل میدان نقش جهان اصفهان-آشاسیر

 

در سده ۹ و ۱۰ هجری بود که پادشاهانی ترک زبان که به آنها تیموریان می گفتند و از اجداد تیمور لنگ بودند در فلات ایران حکومتی پایه ریزی کردند و اقدام به ساخت و ایجاد ابنیه و عمارت های مختلف در نواحی گوناگون این سزمین نمودند، که یکی از نخستین انها عمارتی بود که در اصفهان قرار داشت و به آن کوشک  گفته میشده است و مراسم مختلف مانند ابللاغ حکم های دولتی فرامین پادشاهان و اجرای احکام محکومین در آن اجرا می شده است.

معماری و مختصات ظاهری میدان نقش جهان اصفهان

 

این محل که در مرکز شهر اصفهان واقع است به شکل یک مربع مسطتیل بنا گردیده  که ضلع کوچک ان بیش از ۱۵۰ متر و ضلع بزرگترش ۵۵۰ متر می باشد که شما می توانید با سوار شدن به درشکه های و طی کردن آن به تماشای ساختمان های تاریخی پیرامون آن بپردازید بناهایی که اصلی ترین آنها عبارتند از عمارت چشم نواز عالی قاپو که خود شاهکار معماری ایران می باشد و بیان کننده خلاقیت و توانایی معماران دوران صفویه بوده است  اما این تنها مکان موجود در میدان نقش جهان نیست و مساجد شیخ لطف الله و امام که به آن مسجد شاه نیز گفته می شده نمونه هایی از معماری ایرانی اسلامی است.

مطالب مرتبط  پاسارگاد کجاست

علت نام گزاری و وجه تسمیه میدان نقش جهان

در دوران مختلف تاریخ ایران همواره اتفاقاتی رخ داده است که به غیر از مسائل اصلی بر روی فرعیات نیز تاثیر گذار بوده است یکی از این موارد که قابل بیان است نام اماکن و تغییرات در آنها می باشد که میدان نقش جهان هم از این قاعده جدا نیست نام اولیه این منطقه در ابتدا به افتخار شاه عباس اول یا کبیر به عنوان میدان شاه نام گذاری شد و در دوران پس از آن نیز با همین نام از آن یاد می شد تا اینکه بعد از انقلاب اسلامی به نام میدان امام برگردانده شد و تا امروز نیز به همین نام ثبت شده است اما با توجه به این که این محل در آغاز باغی بوده که به نام نقش جهان نامیده می شده امروزه نیز به همین نام مشهور می باشد.

ثبت جهانی در لیست سازمان یونسکو

تحلیل میدان نقش جهان اصفهان-آشاسیر

در سال ۱۳۵۸ خورشیدی بود که میدان نقش جهان به عنوان نمونه ای از جاذبه های فرهنگی تاریخی ایران برای معرفی به جهانیان در این لیست یونسکو قرار گرفت متاسفانه در سال های اخیر به دلیل بعضی از اشتباهات و بی توجه ای ها میرفت که از لیست خارج گردد که با توجه مردم و فرهنگ دوستان  اصفهانی این مشکل مرتفع شد.

نکات جالب در باره میدان نقش جهان

تحلیل میدان نقش جهان اصفهان-آشاسیر

الف) شما می توانید تصویر میدان نقش جهان را در پشت اسکناس ۲ هزار تومانی مشاهده کنید که به منظور معرفی هر چه بیشتر و بهتر به هموطنان صورت پذیرفته است.

ب) از دوران ساخت تا اکنون گردشردشگران فراوانی از این میدان بازدید نموده اند و خاطرات خود را در کتاب ها و نقاشی های خود ثبت کرده اند و از زیبایی ها و آداب و رسوم این محل اظهار شگفتی کرده اند.

ج) این محل را میتوان به عنوان زنده ترین محل توریستی تاریخی اصفهان یاد کرد که محل جمع آمدن اهالی بومی در اعیاد و گردهمایی های اجتماعی می باشد.

دلیل ساخت میدان نقش جهان

 

درباره ساخت و زمینه های شکل گیری میدان نقش جهان بین تاریخ نگاران مطالب مختلفی مطرح است که از با اهمیت ترین آنها می توان به این نظریه پرداخت که در زمان صفویه و به منظور سرگرم نمودن پادشاهان و شاهزادگان صفویه برای انجام ورزشی که پیشینه آن به قبل از اسلام باز میگردد و به آن چوگان گفته می شده ایجاد گردیده بوده البته این تنها استفاده این مکان نبوده و در جشن باستانی نوروز و دیگر اعیاد نیز در آن مراسم و آیین های ویژه ای برگزار می شده است که چشم و دل و  تجار و سفیران خارجی را که به دربار می آمدند مشغول می گردانیده.