// عوارض خروج از کشور ایران | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

عوارض خروج از کشور سال ۹۷

عوارض خروج از ایران-آشا سیر

عوارض خروج از کشور به نوعی مالیات گفته می شود که در تعدادی از کشور های جهان گرفته می شود و به انگلیسی به آن Departure tax می گویند البته این عوارض تنها مبلغ پرداختی نیست که مسافر باید پرداخت کند بلکه عوارض دیگری مانند عوارض فرودگاهی، عواض سوخت و… بسته به نوع سفر نیز از گردشگران گرفته می شود.

عوارض فرودگاهی در ایران

در کشور ما از سال ۶۴ مبلغی به عنوان عوارض خروج از کشور برای اشخاصی که قصد مسافرت به خارج ایران را داشتند به صورت قانونی که به تایید مجلس نیز رسیده بود در نظر گرفته شد.

تا پیش از سال ۹۷ عوارض خروج از کشو  مبلغ ۷۵ هزار تومان بود اما با تصمیم دولت سیزدهم به ۲۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد که این امر با عکس العمل های متفاوتی از طرف مردم و اقتصاد دان ها مواجه شد بعضا عده ای این حرکت را مثبت عرض یابی کردنند بدین جهت که افزایش مبلغ فوق می تواند باعث رونق گردشگری داخلی و جلو گیری از خروج ارز و سرمایه ملی از کشور می شود، در مقابل گروهی نیز بر این باور هستند که این مسئله می تواند باعث افزایش تورم و بالا رفتن قیمت کالا های وارداتی گردد.

شما برای پرداخت این عوارض می توانید از روش های زیر اقدام نمایید

عوارض خروج از ایران-آشا سیر

روش نخست پرداخت از طریق بانک ملی و بانک سامان یا از طریق دانلود اپلیکیشن سامانه سداد شما می توانید  به راحتی عوارض خود را پرداخت کنید.

روش دوم  که برای اشخاصی که نمی خواهند به بانک مراجعه کنند مناسب است پرداخت به شکل نقد در فرودگاه یا مرز های کشور در لحظه خروج می باشد البته توصیه می شود که برای سریع در این عمل و جلوگیری از اتلاف وقت بهتر است این عمل را به صورت آنلاین و قبل از سفر انجام دهید.

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این می باشد که مبلغ  فوق برای اولین سفر در نظر گرفته شده است و در مسافرت های بعدی مبلغ عوارض خروج به شکل تصاعدی افزایش می یابد بدین شکل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره سفر با هواپیما کلیک کنید.

نوع مسافرمرحله اولمرحله دوممرحه سومنوع مرز
مسافر عادی۲۲۰٫۰۰۰۳۳۰٫۰۰۰۴۴۰٫۰۰۰زمینی – هوایی -دریایی
حج تمتع و عمره۱۱۰/۰۰۰۱۶۵٫۰۰۰۲۲۰٫۰۰۰زمینی – هوایی -دریایی
زائرین عتبات عالیاتمرز هوایی ۳۷/۵۰۰
مرز زمینی و دریایی ۱۲/۵۰۰