88767090 | 0939 147 0167

پیشینه

زماني كه هرودوت، ۲۷۰۰ سال پيش به اهرام ثلاثه خيره شد، يك گردشگر فرهنگي بود. تفاسيري كه با توجه به يادگاري هاي روي بنا وجود دسته ي راهنمايان ارائه مي دهد نشان مي دهد كه چقدر از اولين گردشگري كه از بنا بازديد كرده بود و تلاش مي كرد شناختي نسبت به سازندگان آن داشته باشد فاصله داشته است. در اكثر تاريخ مكتوب، چيزي كه اكنون گردشگري شناخته مي شود، به كنجكاوي سيري ناپذير انسان مربوط مي شد. ميل شناخت ديگر مردمان و فرهنگ شان همواره انگيزاننده اي اساسي بوده است.

غذا روح گردشگری-آشا سیر پارس-تورهای نوین

تعریف گردشگری فرهنگی

برای گردشگری فرهنگی تعریف ساده و سرراستی در نظر گرفته شده است حرکت انسان به سمت جلوه‌های فرهنگی‌ که در بیرون از محیط معمول زندگی‌اش قرار دارند. هدف از این حرکت کسب اطلاعات و تجارب جدید برای ارضای نیازهای فرهنگی است. این تعریف در ادامه به این شکل تکمیل‌تر می‌شود گردشگری فرهنگی صرفاً مصرف محصولات فرهنگی گذشته نیست، بلکه مصرف فرهنگ معاصر یا شیوه زندگی یک اجتماع یا منطقه نیز است.

گردشگری فرهنگی در جهان-آشا سیر پارس-تورهای نوین

گردشگري فرهنگي طبق اصول جهاني به دو نوع تقسيم مي شود

گردشگري نوع اول كه ديدار از سايتهاي ملموس مانند موزه ها، سايتهاي تاريخي ، باستان شناسي ، معماري و … مي شود.

 گردشگري نوع دوم كه شامل آثار ميراثي ناملموس مانند آداب و رسوم، فرهنگ، نوع معيشت و … جنبه هاي علمي مردم شناسي مي باشد.

همایش فرهنگی-آشا سیر پارس-تورهای نوین

آمار سازمان جهانی گردشگری

طبق آمار سازمان جهانی گردشگری،۳۷ درصد گردشگری بین‌المللی با انگیزۀ فرهنگی است و به‌ طور چشمگیری این فرایند در حال افزایش است. رشد روزافزون این نوع از گردشگری، توجه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران را در جهان به خود معطوف کرده است و در فرایند برنامه‌های توسعۀ ایران نیز این تأثیر به‌خوبی مشاهده می‌شود.

مشخصه‌های گردشگران فرهنگی

عبارت است از تحصیلات دانشگاهی، بالا بودن میانگین سنی، شاغل‌بودن، تمایل به آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف، علاقه‌مندی به چشم‌اندازهای فرهنگی، برنامه‌ریزی برای بازدید از موزه‌ها، نمایشگاه‌های هنرهای سنتی و صنایع دستی و آثار معماری، تمایل به شناخت آیین‌ها و سنت‌ها و رویدادهایی نظیر چهارشنبه سوری، عزاداری‌ها، تعزیه‌خوانی و لذت‌بردن از آثار هنری شامل، نقاشی، خوشنویسی، فیلم، تئاتر، موسیقی، مینیاتور، کاشی‌کاری، قالی‌بافی و انواع تزیینات وابسته به معماری.

فرهنگی-آشا سیر پارس-تورهای نوین

دلایل گردشگری فرهنگی

می توان گفت سفر با هریک از اهداف زیر را می توان نوعی سفر فرهنگی به حساب آورد:

۱ـ بازدید از جاذبه ها و مقاصد قدیمی و حضور در جشنهای سنتی.

۲ـ سفر به قصد استفاده از غذاها و نوشیدنی های محلی و منطقه ای.

۳ـ تماشای رخدادها ورزشی سنتی و شرکت در فعالیتهای تفریحی محلی .

۴ـ بازدید از کارگاه ها شامل مزارع، مراکز صنعتی یا کارخانجات.

جشن سده-آشا سیر پارس-تورهای نوین

آثار مثبت گردشگري فرهنگي

مهمترين اين اثرات حفظ شدن و پايدار ماندن ميراث فرهنگي، هنرها، سنت ها و آداب و رسوم ملت ها است. منطقه ميزبان مجبور است به منظور ارائه اين منابع، آنها را مديريت كرده و استانداردهايي را براي حفظ كيفيت آنها اعمال كند. در حقيقت توسعه گردشگري فرهنگي موجب سازماندهي منابع فرهنگي مي شود. يعني اين كه در فرايند توسعه گردشگري فرهنگي، ما شاهد خواهيم بود كه منابع فرهنگي ما به طورخودكار سازماندهي، نمونه برداري و ثبت مي شوند كه در اين صورت در بودجه اختصاص يافته براي اين امر، صرفه جويي انجام مي شود.

مطالب مرتبط  از تخت جمشید چقدر میدانید

يكي ديگر از آثار مثبت توسعه گردشگري فرهنگي احياي غرور فرهنگي و ملي است. هنگامي كه مردم يك منطقه مشاهده مي كنند، كه يك گردشگر مسافت زيادي را پيموده تا شيوه جشن گرفتن آنها را تماشا كند، به خود مي بالند و به فرهنگ و آداب و رسوم خود افتخار مي كنند، اين امر موجب جلوگيري از بيگانه گرايي و احساس حقارت فرهنگي مي شود و به نوعي اعتماد به نفس فرهنگي را در جامعه تزريق مي كند.