88767090 | 0939 147 0167

درباره کرمانشاه بیشتر بدانید

استان کرمانشاه که در غرب کشور قرار دارد از استان های قدیمی و پر سابقه کشور می باشد در سال ۱۳۱۶ به شکل رسمی تاسیس شد، در بین استان های کردستان، لرستان، ایلام، همدان و کشور عراق قرار گرفته است و حدود ۲۴٬۹۹۸ متر مربع مساحت دارد، جمعیت این استان حدود ۱٬۹۵۲٬۴۳۴ نفر جمعیت دارد که غالب آنها از اقوام کرد می باشند، از شهر های مهم آن می توان به اسلام‌آباد غرب، کنگاور و جوانرود اشاره کرد، این استان که دارای اقلیم بسیار عالی است یکی از مناطق چهار فصل کشور محسوب می شود، که در هر کوشه از آن شما می توانید شرایط آب و هوایی متفاوتی را تجربه کنید از پیست اسکی گرفته تا مناطق گرم و خشک که در نوع خود بسیار اعجاب انگیز هستند.

آشنایی با کرمانشاه-کرمانشاه- استان کرمانشاه-آشا سیر

اگر علاقه مند به سفر به این استان هستید ما به شما تور کرمانشاه را پیشنهاد می کنیم که دارای جاذبه های متنوع و فوق العاده ای است.

شهرستان های استان کرمانشاه

این استان دارای ۱۴ شهرستان می باشد که در ذیل به معرفی آنها می پردازیم

شهرستان اسلام‌آباد غرب که در کنار شهرستان کرمانشاه قرار دارد از مناطق تاریخی استان می باشد که در سال ۱۳۱۶ تشکیل گردید از جاذبه های مهم این خطه می توان به تپه چقاگاوانه و آتشکده میل میلگه اشاره کرد که مربوط به دوران پیش از اسلام می باشند.

شهرستان پاوه این شهرستان که در شمال شرقی استان قرار دارد در کناره های کوه جا گرفته است و پیشینه آن نیز به دوران پیش از اسلام باز می گردد، نام این منطقه درآثار زرتشتی نیز آمده و گویای اهمیت آن در بین شهرستان های استان کرمانشاه می باشد.

شهرستان ثلاث باباجانی که در سال ۱۳۸۱ شهرستان شد از مناطق کم جمعیت کرمانشاه می باشد که جمعیتی معادل ۳۵٬۲۱۹ نفر در آن سکونت دارند شهرت این منطقه به دوران کهن باز می گردد و حتی در نوشته های هرودوت که مورخی بوده که در عصر هخامنشیان می زیسته نیز نام آن دیده می شود.

شهرستان جوانرود که از مناطق تجاری کرمانشاه می باشد بین شهرستان های استان کرمانشاه دارای اهمیت اقتصادی بسیاری است.یکی از بهترین جاذبه های طبیعی کشور که در نوع خود منحصر به فرد می باشد غار قوری قلعه است که نمایی فوق العاده زیبا دارد.

شهرستان دالاهو که بلند ترین آبشار کشور یعنی آبشار ریجاب را در خود جا داده است دارای جاذبه های مختلف طبیعی و تاریخی است که از مهمترین آنها می توان به تاق گرا و مسجد عبدالله بن عمر اشاره کرد که اولی مربوط به دوران پیش از اسلام و دومی مربوط به زمان ورود اسلام به ایران می باشد.

شهرستان روانسر که در سال ۱۳۸۳ به شکل رسمی تاسیس شد دارای دیرینگی فراوانی است که طول آن به دوران پیش از تاریخ و پارینه سنگی میرسد.

مطالب مرتبط  آشنایی با اصفهان

شهرستان سرپل ذهاب از بخش های غربی این استان محسوب می شود، در بین شهرستان های قصر شیرین و دالاهو قرار دارد.

شهرستان سنقر که در سال ۱۳۴۱ تشکیل شد دارای جمعیتی معادل ۸۱٬۶۶۱ نفر است که به دلیل قرار گرفتن در پهلوی کوه دالاخانی از مناطق سرد و مرتفع استان می باشد.

شهرستان صحنه که یکی از خطه های خوش آب وهوای کرمانشاه است در فاصله اندکی از استان همدان قراد گرفته و از مناطق ییلاقی کرمانشاه می باشد که اکثر اهالی آن بر خلاف مردم کرمانشاه به گویش لکی تکلم می کنند.

شهرستان قصر شیرین که از مناطق مرزی کرمانشاه است در همسایگی کشور عراق قرار دارد و در دوران جنگ تحمیلی خسارات فراوانی دیده است که متاسفانه تاکنون نیز به صورت کامل جبران نشده است، همانگونه که نام این استان پیدا است این شهرستان دارای پیشینه فراوانی است که مهمترین آن به دوران ساسانیان با می گردد.

شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می باشد بزرگترین شهرستان و مرکز این استان نیز است و دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بی نظیری می باشد، برای نمونه می توان از سنگ‌نبشته بیستون، طاق بستان، تکیه معاون الملک و مسجد جامع شافعی نام برد که تنها معدودی از اماکن گردشگری کرمانشاه می باشند.

شهرستان کنگاور که با معبد آناهیتا شناخته می شود، در سال۳۳۵ ۱تشکیل شد این شهرستان در شرقی ترین قسمت استان کرمانشاه قرار دارد و جاذبه های تاریخی بسیاری در خود نهفته دارد.

شهرستان گیلانغرب که جایگاه ایل کلهر می باشد دارای مناطق روستایی فراوانی است اهالی این شهرستان مردم بسیار مهمان نوازی می باشند که با روی باز پذیرای گردشگران می باشند.

شهرستان هرسین که دارای آثار تاریخی فراوانی به ویژه از دوران ماد است یکی از مناطق تاریخی با ارزش کرمانشاه می باشد هرسین که آخرین شهرستان کرمانشاه می باشد در سال ۱۳۷۴ تشکیل شد و جمعیتی بالغ بر ۷۸٬۳۵۰ نفر در آن سکونت دارند.

تاریخچه کرمانشاه

این خطه دارای پیشنه ای بسیار غنی است و در آن ابنیه و اسناد تاریخی فراوانی موجود می باشد. این استان از نخستین سکونتگاه های کشور بوده و در آن تپه های باستانی غارها و اماکن فراوانی دیده می شود که در نواحی مختلف این استان پراکنده شده اند؛ کرمانشاه که بعد از ورود اریایی ها یکی از اولین جایگاه های قوم ماد بوده است دارای تعداد زیادی گوردخمه و معبدهای ماد ها می باشد  از دوران هخامنشیان نیز ابنیه بسیاری در کرمانشاه وجود دارد که برای علاقه مندان به تاریخ بسیار جذاب هستند، همچنین از زمان ساسانیان نیز آثاری مانند بیستون و طاق گرا در کرمانشاه وجود دارد که نشانگر ادامه تمدن و آبادانی در کرمانشاه در دوران پیش از ورود اسلام به ایران می باشد، تا اینکه این استان و نواحی آن به وسیله اعراب فتح شد و کرمانشاه به قرمسین یا قرماشین تغیر نام داد.

مطالب مرتبط  آذربایجان غربی کجاست

و در ادوار بعد فراز و نشیب بسیاری را تجربه کرد، که از مهمترین این اتفاقات می توان به  دوران آل زیار و سامانیان  اشاره کرد که کرمانشاه محل مناقشه و زد خوردهای خونینی بوده است  که چگونگی آن در منابع تاریخی آمده است، پس از آن کرمانشاه دوران آشفته ای را تجربه کرد که با به قدرت رسیدن خاندان کرد حسنویان و نابودی آنها به وسیله سلجوقیان ادامه یافت اما این پایان کار نبود و پس از ان نیز با حمله ویرانگر مغول که آثار ناگواری از خود بر ایران به جا گذاشت ادامه پیدا کرد متاسفانه پس از آن نیز کرمانشاه محل جنگ و درگیری بین ایران و ترکان عثمانی بود که به ویرانی بیشتر این منطقه انجامید.

تا اینکه در دوران قاجار و پهلوی وضع کرمانشاه به ثبات بیشتری رسید و به وسیله تعدادی از شاهزادگان و حکام محلی به نو زایی و شکوفایی گرایید، شور بختانه در دوران معاصر و پس از حمله عراق به ایران کرمانشاه بسیار آسیب دید که این امر در کنار زلزله های فراوانی که در طول تاریخ در این استان به وقوع پیوست این منطقه از کشور را تا حدودی از پیشرفت و شکوفایی باز نگه داشت.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

جاذبه های این استان بسیار گوناگون و متنوع است، دلیل این امر نیز این می باشد که دارای تاریخی بسار طویل است که در کنار اقلیم جغرافیایی ویژه‌اش انتخابی عالی برای مسافرت محسوب می گردد با توجه به توضیحات فوق ما به معرفی تعدادی از بهترین این جاذبه ها آن می پردازیم.

آرامگاه بابا یادگار

آرامگاه میرعبیدالله

آرامگاه احمد بن اسحاق

آبشار ریجاب

بازار

طاق گرا

آشنایی با کرمانشاه-کرمانشاه- استان کرمانشاه-آشا سیر

طاق بستان

خانه خواجه باروخ

خانه معین الکتاب

خانه خدیوی

جاده گردشگری در نیشه

قلعه هرسین

کاخ شاپور

کاخ ساسانی (عمارت خسروی)

کاخ حوش کوری

گوردخمه اسحاق‌وند

تکیه معاون‌الملک

آشنایی با کرمانشاه-کرمانشاه- استان کرمانشاه-آشا سیر

تکیه بیگلربیگی

تپه گودین

معبد آناهیتا

مسجد جامع

آشنایی با کرمانشاه-کرمانشاه- استان کرمانشاه-آشا سیر

مسجد جامع شافعی

مسجد عمادالدوله

مسجد دولتشاه

مسجد عبدالله بن عمر

مقبره خلیفه حیدر حیدری باینگانی

مقبره احمدبن اسحاق قمی

موزه پارینه‌سنگی زاگرس

موزه مردم‌شناسی

سنگ‌نگاره آنوبانی‌نی

سراب نیلوفر

آشنایی با کرمانشاه-کرمانشاه- استان کرمانشاه-آشا سیر

سراب گنی خانی

سراب صحنه

سراب مورت

کاخ خسرو

کاروانسرای عباسی قصر شیرین

غار سنگی دست‌ساز حسین کوهکن

غار پراو

غار کاوات

غار قوری قلعه

غار دو اشکفت

غار شکارچیان

سوغات کرمانشاه

این استان سوغاتی های بسیاری دارد که به غذاها، خوراکی ها، شیرینی ها، صنایع دستی، مختلف تقسیم می شود که مهمترین آن عبارتند از

آش عباسعلی

کباب کرمانشاهی

خورش خلال بادام

نان خرمایی

نان برنجی

روغن کرمانشاهی (روغن حیوانی)

کاک

قالی، گلیم و جاجیم

موج‌بافی

گیوه

چرم سازی

که تعدادی از جاذبه های این استان می باشند که شما می توانید بعد از سفر به آن تهیه کرده و به عنوان سوغاتبه همراه خود ببرید.