88767090 | 0939 147 0167

از خراسان رضوی بیشتر بدانید

استان خراسان رضوی که در شمال شرقی کشور قرار گرفته است، پس از تقسیم شدن خراسان بزرگ به عنوان مهمترین قسمت این ناحیه تاریخی شناخته می شود، که در سال ۱۳۱۶ به شکل رسمی تشکیل شد مساحت این استان برابر با ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع می باشد و طبق سرشماری سازمان آمار کشور در سال ۹۵ دارای جمعیتی بالغ بر ۶٬۴۳۴٬۵۰۱ نفر می باشد، که این استان را تبدیل به یکی از بخش های پر جمعیت کشور نموده است.

خراسان رضوی با استان های خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان در داخل کشور و کشور های افغانستان و ترکمنستان در بیرون از مرزهای ایران همسایه می باشد. شرایط اقلیمی خراسان رضوی با توجه به قرار گرفتن در ناحیه کویری دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد، که همین امر سبب شده که زمستان های سرد و تابستان های گرم و کم بارانی را در بیشتر مناطق شاهد باشیم.

شهرستان های خراسان رضوی

این قسمت از ایران که دارای پیشینه چند هزار ساله است دارای بخش های بساری است و به همین جهت تعداد شهرستان های آن ۲۸ می باشد، که در زیر به معرفی مختصر آنها می پردازیم.

شهرستان باخرز که در سال ۱۳۸۹ تشکیل شد از مناطق تاریخی استان خراسان می باشد که دارای پیشینه فراوانی است، بافت بخش هایی از این شهرستان قبله ای و چند قومیتی است که مهمتربن آنها هزاره و بهلولی و تیموریمی باشند که از سال ها قبل در این ناحیه سکنی داشتند، همچنین با این که باخرز از مناطقی می باشد که دارای آب و هوای گرم و خشک است، و اصتلاحا از بخش هایی می باشد، که مواهب آسمانی در آن بسار کم می بارد اما از دیر باز محل زندگی بزرگان بسیاری بوده که مهمترین آنها عبارتند ازابوالحسن باخرزی ، سیف الدین باخرزی، غلامحسین سمندری و محمد ابراهیم شریف‌ زاده که هر یک به تنهایی گویای هوش و فراست مردم این خطه می باشد.

شهرستان بردسکن که دارای ۷۵٬۶۳۱ نفر جمعیت می باشد به شکل رسمی در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد یکی از محل های تاریخی خراسان رضوی می باشد و دارای جاذبه های تاریخی فرهنگی بینظیر بسیاری است که برای نمونه می توان از آرامگاه عبدل آباد، آب انبار سید باقر و برج فیروزآباد نام برد که هر مربوط به دوره بعد از اسلام می باشند، این شهرستان که در غرب استان خراسان رضوی قرار دارد، دارای اهالی مهمان نواز و هنرمندی است که هم به صورت عشایری و یکجا نشینی زندگی می کنند، همچن به غیر از جذبه های تاریخی دارای دریاچه بسیار زیبایی است که مملو از نمک می باشد.

شهرستان بجستان که در سال ۱۳۸۶ به صورت رسمی تشکیل شد، در آخرین سرشماری کشور در سال ۱۳۹۵ دارای بیش از ۳۲ هزار نفر جمعیت می باشد که اغلب به شغل کشاورزی مشغول می باشندو از محصولات مهم این نواحی می توان به انار سرخ و خوش طعم آن اشاره نمود، همانگونه که از نام این شهرستان مشخص است از مناطقی بوده که در دوران پیش از اسلام نیز جایگاه ویژه ای داشته و دارای تاریخ و تمدن غنی بوده است.

شهرستان تایباد که در شرق استان خراسان رضوی قرار دارد، از شهرستان های نسبتا قدیمی می باشد که در سال ۱۳۵۴ به صورت رسمی تشکیل شد و از نقاط مرزی کشور ما می باشد، تایباد از نقاط تاریخی خراسان است که محل اجتماع دراویش و عارفان نامداری بوده که امروزه نیز آثار و بقایای آن باقی است که از شاخص ترین آنها می توان به مولانا ابوبکر اشاره کرد، لهجه مردم این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در کنار کشور افغانستان با گویش آنها مخلوط است و به گویش فارسی دری می باشد.

شهرستان تربت جام که در سال ۱۳۳۶ تشکیل شد، دارای جمعیتی بالغ بر ۲۶۲٬۷۱۲ نفر می باشد، وجود تپه های باستانی، آثار تاریخی دوران قبل و بعد از اسلام، گواه مجد و عظمت این شهرستان می باشد، تربت جام نیز مانند تایباد از شهرستان های مرزی ایران محسوب می گردد.جاذبه های گردشگری تربت جام بسیاز زیاد است و از تپه های ۳ هزار ساله تا بنا های معاصر در این شهر یافت می شود. که برجسته ترین آن آرامگاه شیخ احمد جام می باشد که از مشاهیر شاخص ایران و تربت جام بوده است، آداب و رسوم این خطه بسیار جالب و پر انرژی می باشد که رقص تربتی از مهمترین آنها می باشد.

شهرستان تربت حیدریه که در سال ۱۳۰۵ تشکیل شد دارای پیشینه غنی است و جمعیتی بالغ بر ۲۶۷٬۶۰۴ نفر را در خود جا داده است که در ۴ شهر و روستا های آن پراکنده می باشند، جالب است بدانید که ۸۰ درصد از ابریشم ایران به وسیله اهالی تربت جام تهیه می شود و با اینکه در یک منطقه کویری قرار گرفته است دارای محصولات کشاورزی مرغوب بسیاری است که مهمترین آن پسته، زعفران و بادام می باشد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

شهرستان زواره که دارای ۶۷٫۶۹۵ نفر جمعیت می باشد در سال ۱۳۸۶ تشکیل شد، زواره  که در اوایل ورود اسلام به ایران دارای رونق بسیاری بوده است، در میان شهر های دیگر این شهرستان از ارزش طبیعی و تاریخی به نسبت کمتری برخوردار است.

شهرستان چناران که به دلیل قرار گرفتن در مسیر ورودی مشهد سالانه گردشگران بسیاری را پذیرایی می نماید، دارای جمعیتی نستا بالا در بین شهرستان های خراسان رضوی می باشد، که بر طبق آخرین سر شماری کشور برابر با ۱۸۹۰۰۰ نفر بوده است، در سال ۱۳۶۹ به شکل رسمی تاسیس شد، اقوام ساکن در این شهرستان عبارتند از ترک، کرد، فارس که هر کدام در زمانی خاص و به دلایل مختلف در چناران سکونت گذیدند.

شهرستان جغتای که در شمال غرب خراسان رضوی قرار دارد، در سال ۱۳۸۷ به شکل نوین تشکیل شد و دارای جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار نفر می باشد که اکثریت آن دارای مذهب می باشند، با اینکه بر اساس یافته های باستانشناسی این ناحیه دارای قدمت ۳ هزار ساله است اما نام آن از دوران حمله مغول به ایران باقی مانده است که نام یکی از سرشناسان این قوم بوده که چندی در این ناحیه حکم می رانده، با توجه به اینکه این شهر در بخش های کم باران و خشک کشور می باشد اما به دلیل مهندسی معماری ایرانیان باستان این شهرستان تبدیل به منطقه ای آبادان و پر برکت شد، که توانایی کشت و زرع را دارا بود و به دلیل وجود قنات های بسیار دارای زمین های کشاورزی مرغوب است.

مطالب مرتبط  خانه های تاریخی کاشان بخش دوم

شهرستان جوین که دارای دو شهرستان می باشد در سال ۱۳۸۶ به شکل رسمی تشکیل شد و دارای جمعیتی بالغ بر ۵۴۱۳۹ نفر می باشد که از اماکن تاریخی خراسان می باشد و از دیر باز جایگاه مشاهیر بسیاری بوده که شناخته شده ترین آنها خواجه نجم‌الدین کبری و عطاالملک جوینی می باشند که از شهرت جهانی برخوردار هستند. نقاب نام مرکز شهرستان تاریخی جوین می باشد.

شهرستان خلیل‌آباد که در سال ۱۳۸۲ تشکیل شد ۵۱٬۷۰۱ نفر جمعیت را در خود جا داده است و دارای آب و هوایی مطلوب و مناسب می باشد که این شهر را تبدیل به یکی از قطب های کشاورزی خراسان رضوی می باشد، که از مهمترین محصولات آن می توان به زعفران و انگور اشاره کرد دلیل نامگذاری این شهرستان به این جهت می باشد که درسده ۱۱ هجری یکی از خوانین عرب ساکن در خراسان که خلیل نامیده می شده در این قسمت اقدام به تاسیس سکونت گاه کرد که امروزه نیز هنوز حفظ گردیده است.

شهرستان خواف نام استانی تاریخی در جنوب شرقی خراسان رضوی می باشد و دارای جمعیتی بیش از ۱۲۱،۸۵۹ نفر است که قسمت های مختلف این شهرستان زندگی می کنند، که از اقوام مختلف ایرانی و افغانی تشکیل شده اند، این شهرستان دارای اماکن تاریخی بسیاری است که مهمترین آن عبارتند از مسجد جامع سنگان، آرامگاه حافظ ابرو، مزار پبر احمد خوافی که توانایی جذب گردشگران فراوانی را دارد که متاسفانه به دلیل شناخته نشدن و کمبود امکانات آنچنان شناخته نشده است.

شهرستان خوشاب که در سال ۱۳۸۹ تشکیل شد دارای جمعیت ۳۷۶۰۰ نفر است، و شامل یک شهرستان به نام سلطان‌آباد می باشد که مرکز این شهرستان نیز می باشد، خوشاب که بین سه شهرستان، سبزوار، فروزه و جوین قرار گرفته و از مناطق تاریخی خراسان رضوی می باشد که دارای پیشینه ای چند صد ساله می باشد.

شهرستان داورزن نام یکی دیگر از بخش های استان خراسان رضوی می باشد که تقریبا به تازگی تشکیل شده یعنی در سال ۱۳۹۱ اما از پیشینه کهنی برخوردار است، جمعیت این شهرستان برابر با ۲۱٫۹۱۱ نفر می باشد که اکثریت آن را جمعیت شهرنشین تشکیل می دهند. داورزن که بین دو شهر سبزوار و جغتای قرار گرفته دارای اقلیم گرم و خشک می باشد، از جاذبه های این شهرستان می توان به مسجد جامع این شهر اشاره کرد که از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی می باشد.

شهرستان درگز که در سال ۱۳۲۹ به شکل رسمی تشکیل شد درگز در شمال استان خراسان قرار دارد و با کشور ترکمنستان هم مرز می باشد، جمعیت این شهرستان طبق سرشماری کشور برابر با ۷۴٬۳۲۶ نفر می باشد، پیشینه این شهرستان به دوران قبل از اسلام بازمی گردد و آثاری از دوران اشکانیان در آن دیده می شود که بیانگر تاریخ این خطه می باشد.آب و هوای این شهرستان بسیار دل انگیز است و نواحی مختلف آن به اصتلاح از مناطق ییلاقی خراسان رضوی محسوب می گردد. نام اولیه این شهرستان ابیورد بوده و زادگاه شاعر پارسی گو انوری بوده است.

شهرستان رشتخوار که دارای جمعیتی نزدیک به ۶۰ هزار نفر بوده است، از اماکن بسیار کهن کشور محسوب می شود که آثار و بقایای انسان های غارنشین در آن یافت شده است، و نشانگر دیرینگی این خطه می باشد، با توجه به طیف گسترده اهالی روستا نشین این شهرستان شغل اکثر آنها نیز کشاورزی می باشد که  در کنار پرورش زنبور عسل از مهمترین منابع کسب درآمد آنها محسوب می شود.

شهرستان تاریخی سبزوار که در سال ۱۳۱۶ تاسیس شد دارای جمعیتی بالغ بر ٣۰۶٬۳۱۰ نفر می باشد، اگر سبزوار را شهر علم و ادب ایران بنامیم سخن به گذاف نگفته ایم، این ادعا از تعداد بالای مشاهیر موجود در این ناحیه هویدا است، که از مهمترین آنها می توان به  حاج ملا هادی سبزواری، دکتر علی شریعتی و ابن یمین اشاره کرد سبزوار که از سه شهر سبزوار، رودآب و ششتمد تشکیل شده است، در مورد پیشینه این شهرستان بایید گفت سبزوار از دوران اسطوره شروع و به دوران تاریخ و معاصر می رسد.جاذبه های گردشگری فراوان، آب و هوای مناسب و مردم مهمان نواز سبزوار همگی از امتیازات گردشگری این شهرستان می باشد که سبزوار را مبدل به یکی قطب های گردشگری خراسان رضوی می باشد.

شهرستان سرخس که در سال ۱۳۶۸ تشکیل شد، در شمال شرقی خراسان رضوی قرار دارد و زادگاه و آرامگاه لقمان سرخسی می باشد که از عالمان بزرگ سرخس می باشد.از جاذبه مهم این شهرستان می توان به آرامگاه لقمان سرخسی، و کاروانسرای شریف که در سده ۶ هجری و به سبک رازی احداث شده است اشاره کرد.

شهرستان فریمان که در کنار مشهد مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد ۹۹٫۰۰۱ نفر جمعیت دارد، و از چهار شهر تشکیل گردیده که از مناطق تاریخی این استان محسوب می شود، از مهمترین محصولات تولید شده فریمان که در سطح کشور دارای ارزش بسیاری است، قند این شهر می باشد که تا کنون کام هزاران ایرانی را شیرین کرده است.

شهرستان فیروزه که از شهرستان های تازه تشکیل استان خراسان رضوی می باشد با الهام از پیشینه کهن معادن فیروزه موجود در این ناحیه می باشد در سال ۱۳۸۶ و با جمعیت تقریبی  ۴۲٬۷۳۹ نفر به شکل رسمی تاسیس شد، اهالی این شهرستان بسیار مهمان نواز و خوش رفتار می باشند، و برای مسافرینی که به این شهر سفر می کنند امکانات مطلوبی ایجاد می کنند، از شهرستان های نزدیک این شهرستان می توان به سبزوار و خوشاب اشاره کرد.

شهرستان قوچان که از مناطق قدیمی خراسان رضوی محسوب می گردد، در زمان تقسیم بندی نوین ایران در دوره پهلوی یعنی در سال ۱۳۱۶ به شکل رسمی تاسیس شد، قوچان که در شمال استان خراسان رضوی قرار دارد، به دلیل قرار گرفتن در مسیر کاروان های که به مشهد و مرو می رفتند دارای اهمیت به سزایی بوده است، و بدین دلیل بناها و آب انبار های متعددی در قوچان ایجاد شده است که مهمترین آنها شهر عتیق قوچان، رباط شورچه می باشد، قوچان که در دوره اشکانیان به عنوان پایتخت ایران شناخته می شده در دوران بعد به عنوان صد دروازه شناخته می شده است.

مطالب مرتبط  آشنایی با البرز

شهرستان بینالود که در سال ۱۳۸۷ تشکیل شد از مناطق خوش آب و هوا و به اصتلاح ییلاقی خراسان محسوب می شود که دارای دو شهر شازند و طرقبه است که از مناطق گردشگر پذیر نزدیک مشهد می باشد، از جاذبه های منحصر به فرد این شهرستان می توان به چنار کهن سال موجود دراین شهرستان اشاره که از جاذبه های بی مانند خراسان رضوی می باشد.

شهرستان کاشمر که به دلیل قرار گرفتن آرامگاه آیت الله مدرس شناخته شده می باشد، از قطب های تولید زعفران و انگور کشور می باشد که دارای پیشینه چند هزار ساله است که از دوران قبل از اسلام آغاز و تا دوران معاصر ادامه پیدا می کند، و داستان سرو موجود در این شهرستان و ماجرای قطع کردن آن به وسیله حاکم مسلمان آن از شهرت بسیاری برخوردار است، و همچنین وجود بناهای مربوط به دوران قبل از ورود اسلام به ایران گویای وجود تمدن و فرهنگ غنی این منطقه بوده است.

شهرستان کلات که به شکل رسمی در سال ۱۳۸۲ احداث شد از اماکن کهن خراسان رضوی محسوب می شود و دارای جاذبه های بیشماری است که مهمترین آن کاخ خورشیدست که یادگار دوران نادرشاه افشار هست، و به عنوان نماد تاریخی این شهرستان شناخته می شود، مرکز این شهرستان به افتخار نادر شاه به نام کلات نادر نامگذاری شده است، کلات که از مناطق تاریخی خراسان است در کنر مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد و شهر های مرزی و استراتژیک کشور ما محسوب می گردد، که در جانب کشور ترکمنستان قرار دارد، شاید برای شما جالب باشد بدانید که مردم کلات از مردمان سختکوش و غیور کرد زبان می باشند که نزدیک به ۵۰۰ سال است که در این خطه زندگی می کنند، کلات علاوه بر جاذبه های تاریخی متعددش دارای چشم اندازهای طبیعی بسیاری می باشد که در آن دیده می شود.

 شهرستان گناباد که قطب عرفان و عرفا در تاریخ معاصر است در سال ۱۳۱۶ به شکل رسمی ایجاد شد، وجود قنات های فراوان در گناباد سابقه زندگی و حیات را به دوران بسیار کهن هدایت می کند، تعداد سکنه این شهرستان به حدود ۸۰٬۷۸۳ می رسد، ریواس که نام گیاهی خوراکی می باشد و از آن استفاده های درمانی و غذایی می کنند در فصل بهار به مقدار فراوان در دشت های فراخ گناباد یافت می شود و از محصولات کشاورزی با اهمیت خراسان رضوی به شمار می رود.

شهرستان مشهد که مهمترین شهرستان استان خراسان رضوی می باشد، در سال ۱۳۱۶ تشکیل گردید، مشهد که به دلیل قرار گرفتن آرامگاه حضرت رضا در آن برای ایرانیان و شیعیان جهان اهمیت بسیاری دارد، همواره محل رفت و آمد مسافران فراوانی از تمام نقاط جهان بوده است و به عنوان اصلی ترین مقصد گردشگری مذهبی در کشور ما شناخته می شده است.

شهرستان مه‌ولات که نام دومین شهرستان خراسان رضوی است و در بخش های جنوبی این استان قرار گرفته تعداد تقریبی سکنه این شهرستان بر اساس آمار کشوری برابر با ۴۹۰۰۰ می باشد، و از محل های تاریخی خراسان به حساب می آید که از سده ۴ و ۵ هجری از آن در آثار تاریخی تاریخنگاران و تزکره نویسان نام برده شده است، از اماکن تاریخی موجود در مه‌ولات می توان به آرامگاهی که به ابوسعید ابوالخیر منسوب می باشد اشاره کرد، که از شاعران سده ۵ هجری بوده و توانایی تبدیل شدن به جاذبه ای با ارزش برای جذب گردشگران را دارد. البته بر پایه تعدادی از مدارک بدست آمده ممکن است این محل آرامگاه واقعی ایشان نباشد.

شهرستان نیشابور که نام یکی از قدیمی ترین شهرستان های ایران می باشد، با مشهد همسایه است و از مناطق کهن و با سابقه خراسان محسوب می گردد، نیشابور که دارای ۴۵۱٬۷۸۰ نفر جمعیت می باشد، از محل های پر جمعیت شرق کشور می باشد که دارای جاذبه های بسیاری است که مهمترین آنها عبارتند ازآرامگاه خیام، آرامگاه عطارعارف نامی، شهر باستانی شادیاخ پایتخت خاندان طاهریان که هر یک می تواند انگیزه ای مهم برای سفر و خرید تور نیشابور و تور مشهد باشد، همچنین نیشابوریان مردمی با ذوق و هنر دوست می باشند که در پاکی و نظافت شهر بسیار کوشا می باشند.

جاذبه های خراسان رضوی

استان خراسان رضوی که به افتخار سادات ساکن در این شهر با پسوند رضوی خوانده می شود، به دلیل قرار گرفتن آرامگاه امام رضا سالانه میزبان میلیون ها گردشگری می باشد که با هدف زیارت و بازدید از سایت های متعدد گردشگری موجود در آن به مشهد مسافرت می کنند و به این دلیل ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید تور مشهد مطالب این پاراگراف را خوانده و با جاذبه های گردشگری آن آشنا شوید.

آرامگاه علی بن موسی الرضا

آتشکده آذربرزین‌ مهر

آرامگاه ابوسعید ابوالخیر

آرامگاه شیخ الاسلام احمد جام

آرامگاه اسرار

آرامگاه حیدر یغما

آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه سعید بن سلام مغربی

آرامگاه عطار نیشابوری

آشنایی با خراسان رضوی - مشهد - جاذبه های مشهد - آشا سیر

آرامگاه عمر خیام

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فضل بن شاذان

آرامگاه کمال‌الملک

آرامگاه لقمان

آرامگاه نادرشاه

آبشار اخلمد

بازار تاریخی نیشابور

پارک ملی تندوره

شادیاخ

طرقبه

آشنایی با خراسان رضوی - مشهد - جاذبه های مشهد - آشا سیر

کوهسنگی

مسجد جامع نیشابور

مسجد گوهرشاد

مسجد جامع بردسکن

موزه مردم شناسی

موزه قوچان

موزه خیام

مناره خسروگرد

آشنایی با خراسان رضوی - مشهد - جاذبه های مشهد - آشا سیر

میل اخنگان

قنات قصبهآشنایی با خراسان رضوی - مشهد - جاذبه های مشهد - آشا سیر

دهکده چوبین نیشابور

روستای ریشخوار

روستای طبس

سوغات خراسان رضوی

با اینکه قالب افرادی که به خراسان رضوی سفر می نمایند با هدف زیازت به مشهد می روند، اما تمام گفتنی های خراسان محدود به این نیست، بلکه خوراکی ها و سوغاتی ها و صنایع دستی که شما می توانید در این شهر تهیه کنید، بسیار گوناگون و متنوع است، برای نمونه در زیر ما به معرفی تعدادی از این سوغاتی های خوش طعم و رنگ می پردازیم.

ادویه هفت قلم

انگشترسازی

زرشک

زعفران

نقل و نبات

خشکبار

چاروق

فرش و گلیم

فیروزه‌ تراشی

چرم سازی

ظروف سنگی

مهر و تسبیح

عطر و سجاده

اگر شما هم با مطالعه موار فوق علاقه مند هستید که به این استان تاریخی سفر نماید ما به شما تور ویژه مشهد را پیشنهاد میکنیم برای اطلاع بیشتر از تور های ما می توانید از صفحه تورهای داخلی بازدید نماید.