88767090 | 0939 147 0167

همه چیز در مورد مسجد جامع یزد

شهر تاریخی و چند هزار ساله یزد که دارای اهالی مهربان و مهمان نواز است همه ساله پذیرای هزاران نفری است که تور یزد را خریداری کرده و به این منطقه مسافرت می کنند، بدین سبب ما در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از جاذبه های پر طرف دار و در واقع نماد این شهر بپردازیم.

معماری مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد به شکل یه ایوان در دل کویر می باشد و در طی ۱۰۰ سال و سه دوره ساخته شده است. پایه های مسجد مربوط به دوره ساسانیان و بنای فعلی مسجد از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری می باشد، بنای گتبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد را متعلق به دوره شاهرخ و دوره تیموری دانسته اند. این بنا به دلیل خوابیدگی گنبد، سر در رفیع و بلند و کاشی کاری های زیبا و منحصر بفرد، شهرت دارد.

مسجد جامع کبیر یزد یکی از شاهکار های تاریخی ایران است ، که در هر  گوشه کنار آن یادگاری های دوران مختلف بر جای مانده است. تاریخچه وساخت این مسجد مربوط دوران پیش از اسلام می باشد و تا به امروز ادامه داشته . این مسجد یکی از زیبا ترین مساجد دوران تیموری است که از لحاظ کاشی کاری، سر در رفیع، مناره ها و کتیبه یکی از زیبا ترین شاهکار قرن نهم قمری می باشد.

مناره ها

ارتفاع مناره ها ۴۸ متر می باشد و گرچه ساختمان اصلی مسجد را به قبل از دوره تیموری نسبت می دهند ولی با توجه به کتیبه های موجود مسجد در زمان تیموری ساخته شده است .کتیبه های مسجد یکی به خط کوفی آجری و دیگری به خط ثلث سفید بر روی کاشی لاجوردی نوشته شده است. در متن کتیبه سردر نام شاهرخ تیموری و سلطان جهانشاه وتاریخ ۸۶۱ هجری قمری خوانده می شود.

ویژگی های مهم مسجد

این مسجد به چند دلیل مهم حائز اهمییت است . نخست اینکه قدیمی ترین نمونه معماری است که  در قرن نهم قمری در معماری مذهبی ناحیه یزد از آن تقلید شده است .چهارگوش بودن پلان  مسجد الگو گرفته از معماری کعبه است . بنایی کاملا قدسی و متعالی در اسلام دارد و به عنوان نماد کیهانی در الگو معماری مسلمین مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین تزئینات داخل و خارج گنبد ،نمای داخلی – خارجی ایوان اصلی و محراب زیبای آن از قسمت های مهم مسجد می باشد بی نهایت  ارزنده و جالب است .مسجد فعلی بر روی سه مسجدی بنا شده که در قرون متمادی، درکنار یکدیگر ساخته شده اند. این سه نهایتا در دوره قاجاریان به مسجدی واحد با صحنی بزرگ  تبدیل شده است.

وقتی سازندگان مسجد جامع تصمیم به ساخت مسجد گرفتند آن را در مرکز شهر قدیم یزد و داخل حصار احداث کردند. مساحتی که زیر بنا مسجد را شامل می شود ۹۸۰۰ متر مربعی بوده و متراژی ۵۰۰ متر مربع نیز قسمت های کاشی و کتیبه و . . . را در بر می گیرد. طول مسجد جامع ۱۰۴ متر و عرض آن  ۹۹ متر می باشد. که به هفت خروجی متصل و  به چنیدن کوچه و راه خروجی ختم می شود.

مطالب مرتبط  باغ پهلوان پور کجاست

مسجد جامع یزد که به قطع همچون نگینی بی بدیل در شهر یزد می درخشد در ضلع غربی خیابان امام خمینی  و یکی از محله های قدیمی این شهر قرار دارد، چهار سوق و بازار شاهی یزد، از دیگر بنا های تاریخی قرن هشت ه.ق  در انتها خیابان مسجد جامع و در ضلع جنوب  شرقی  آن قرار دارند، انتهای قدیمی سه بازارچه  قدیمی شهر یزد، به چهار سوق متصل است.

یکی از این بازارچه به مسجد جامع وصل می شود که با اتصال دو بازارچه دیگر به کوچه ی یهودی ها و محله دارالشفا، مجموعه ای فوق العاده و شگفت انگیز را برای خریداران تور یزد فراهم می آورد.

تاریخچه  احداث مسجد جامع یزد

بر اساس اسنادی که بر جای مانده است مدت زمان ساخت و تکمیل مسجد جامع یزد در مدت یک قرن و در دوران متعدد تاریخی انجام شده است که مهمترین آنها می توان به سلطنت ایلخانی ، صفویان ، حکومیت  تیموریان ،فرمانروایی آل مظفر و قاجاریان اشاره کرد ،چرا که هر قسمت از این بنای تاریخی به مرور زمان توسط بانیان متعدد ساخت و مرمت شده است.

به نظر اولین بانی این اثر حیرت انگیز عمرو لیث صفاری  است، اما مشهور ترین بانی ساخت آن علاالدوله کالنجار است که در سال های ۴۷۴ تا ۴۹۸ هجری شمسی به عنوان حاکم یزد فعالیت کرده است . پس از فوت کالنجار به همت دختران فرامرزبن علی که از خاندان کا کویی می باشند ، بخش هایی به مسجد اضافه شد.

مرمت ها و باز سازی های مسجد اعظم

مسجد جامع کبیر یزد یکی از با شکوه ترین و منحصرترین آثار باستانی ایران می باشد که همه ساله  علاقمندان بی شماری را از سراسر جهان  شیفته و مجذوب خود کرده است، این اثر شگفت انگیز، متشکل از یک ایوان مرتفع، دو شبستان، دو گرم خانه واقع در ضلع های شرقی و غربی شبستان ها، گنبد خانه، دو پایاب و یک صحن بزرگ به شکل مستطیل  است که نشانگر معماری و طراحی ساخت ایران باستان است.

شش  ورودی برای این بنا در نظر گرفته  شده که هر کدام در قسمت های مختلف مسجد بنا شده است. در زمان قاجاریه و در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار ،عملیات گسترده تخریب بر روی بنا برای مرمت و باسازی صورت گرفت که پس از بازسازی بنا جدید ظاهری متفاوت از مسجد به جای گذاشت.

برای خرید تور یزد با ما همراه باشید